Sextus Quinctilius Varus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sextus Quinctilius Varus
Narození 79 př. n. l.
Úmrtí 42 př. n. l. (ve věku 36–37 let)
Příčina úmrtí zabit v boji
Děti Publius Quinctilius Varus
Rodiče Sextus Quinctilius Varus
Funkce quaestor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sextus Quinctilius Varus byl římský patricij, senátor, politik, válečník a především otec poněkud známějšího syna jménem Publius Quinctilius Varus. Jeho rod Quinctiliu, ač patricijský a zakladatelský rod Říma (dokonce se jednalo o takzvaný sacrum gentilicum, jeden ze dvou rodů, jejichž názvy se označovala kněžská kolegia - tím druhým byli Fabiovci) nepatřil k nejvýznamnějším. Za celou dobu existence republiky dosáhl úřadu Konzula pouze jediný člen, a to Sextus Quinctilius Varus v roce 453 př. n. l. Ostatní členové rodu byli nejvýše praetory.

Narození Sexta je zahaleno mlhou, na světlo dějin vstupuje až tím, že je roku 49 př. n. l. zvolen do funkce kvestora. Vystupuje jako přesvědčený optimát a Pompeiův přívrženec. Proto není divu, že před Caesarem bránil město Confirnium. Větší záhadou je to, že město před Caesarem zachránil, a to, že po úspěšném Caesarově tažení nebyl jako protivník popraven, ale byl omilostněn. Po získání milosti se odebral do Afriky k pompeiovcům, kde se aktivně účastnil bojů s Curiem, Caesarovým vyslancem. Tento Curio byl poražen a do války se zapojil sám Caesar. Po porážce posledních Pompeiovců byl Sextus opět omilostněn, leč byl mu zakázán vstup do Říma.

Zde Sextus opět mizí ze světla pramenů a objevuje se až roku 44, jako jeden z lidí podporujících kroužek konzervativních senátorů okolo Bruta a Cassia. Jeho přesný podíl na vraždě Caesara není zcela znám, protože Sextus opět mizí z pramenů. Objevuje se až ve finále svého života v bitvě u Filipp roku 42 př. n. l., kterou jak známo prohráli Caesarovi vrazi a vyhráli členové druhého triumvirátu. Sextus patřil k poražené straně, a protože vítězové nebyli tak velkomyslní jako Caesar rozhodl se spáchat sebevraždu. Sám by ji nezvládl, proto se dal zabít svým propuštěncem neznámého jména.

Dá se říci, že Sextus zemřel stejně neslavně jak žil a podobně jako všichni Varové Římu nepřinášel jenom prospěch, ale spíše naopak.