Severské muzeum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severské muzeum
Djurgården, Östermalm, Stockholm, Sweden - panoramio (130).jpg
Základní informace
Architekt Isak Gustaf Clason
Výstavba 1873
Poloha
Adresa Stockholm Municipality, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Severské muzeum, švédsky Nordiska museet, je muzeum ve švédském hlavním městě Stockholmu, na ostrově Djurgården. Je věnováno švédské kulturní historii a etnografii, pokrývá období od roku 1520 do současnosti. Zakladatelem a prvním ředitelem byl švédský folklorista Artur Hazelius, který založil i známé muzeum v přírodě Skansen, jež bylo dlouho součástí Severského muzea, avšak v roce 1963 se osamostatnilo. Původně neslo muzeum název Skandinávská etnografická sbírka (Skandinavisk-etnografiska samlingen), od roku 1880 nese název Severské muzeum (nejprve Nordiska Museum, později Nordiska museet). Hazelius kladl zpočátku důraz zejména na venkovskou lidovou kulturu, jeho nástupci pak přidali i zájem o městskou kulturu. Muzeum vzniklo ze soukromých peněz, neboť Hazelius nezískal podporu vlády, v niž doufal, nicméně roku 1898 první příspěvky uvolnil i Riksdag, švédský parlament.

Muzeum v současnosti schraňuje přes 1,5 milionu předmětů, 6 milionů fotografií a 250 000 knih[1], spravuje i několik ukázkových zemědělských usedlostí nebo zámeček Tyresö kousek za Stockholmem. Významnou je i budova muzea vystavěná v novorenesančním slohu. Dokončena byla roku 1907 a architektem byl Isak Gustaf Clason. Výstavba se značně vlekla, trvala 19 let a nakonec nebyla ani dokončena plně podle Clasonových původních plánů. Monumentální hlavní sál je dlouhý 126 metrů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nordic Museum na anglické Wikipedii.

  1. Severské muzeum: Neuvěřitelná sbírka předmětů, kterou střeží socha krále Gustava Vasy. Radynacestu.cz [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online. (česky)