Severoněmecký spolek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox zaniklý stát

Severoněmecký spolek nebo Severoněmecká konfederace (anglicky: North German Confederation, německy: Norddeutscher Bund) byl politický svazek severoněmeckých států nacházejících se severně od řeky Mohan. Severoněmecký spolek existoval v letech 18661871. Byl utvořen v roce 1866 po prusko-rakouské válce a byl to de facto nástupce za Německý spolek, i když zahrnoval jen severněji položené státy. Spolek tvořil základ pro budoucí Německé císařství, jehož byl přímým předchůdcem. Hlavní roli ve spolku mělo samozřejmě Prusko, jež bylo také majoritní silou jak vojensky, tak rozlohou a ve spolkovém parlamentu mělo 17 ze 43 hlasů. Již v roce 1866 se politicky postupně ze spolku (konfederace) stala federace.

Součástí spolku byly všechny německé státy resp. státy jež byly předtím součástí Německého spolku, kromě Rakouska (včetně Českých zemí), Bavorska, Württemberska, Bádenska a jižních částí Hessenska. Hessensko (Velkovévodství Hessenské) resp. Hessensko-Darmstadtsko jehož severně od řeky Mohan ležící polovička se v roce 1867 stala také součástí Severoněmeckého spolku bylo z poloviny nezávislým státem a z poloviny členem spolku, takže jeho jižní část zůstávala mimo. Jediným územím jižně od řeky Mohan bylo Hohenzollersko jež tou dobou bylo pevnou součástí Pruska.

Jeho sněm (parlament) zasedal v Berlíně. Jediným prezidentem spolku byl pruský král Vilém I. a kancléřem byl Otto von Bismarck.

Stát přestal existovat poté, co bylo 18. ledna 1871 v zrcadlovém sále ve Versailles po vítězství Severoněmeckého spolku a spojeneckých jihoněmeckých států v prusko-francouzské válce vyhlášeno Německé císařství.

Související články

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Severoněmecký spolek na Wikimedia Commons Šablona:Pahýl - historie Šablona:Pahýl - Německo


Šablona:Link FA