Seth Godin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Seth Godin
Narození10. července 1960 (63 let)
Mount Vernon
Alma materTuftsova univerzita
Williamsville East High School
Stanford Graduate School of Business
Stanfordova univerzita
Tufts University School of Engineering
Povolánímarketér, podnikatel, spisovatel
Webwww.sethgodin.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seth Godin (* 10. července 1960, Mount Vernon, New York, USA) je americký autor knih z oblasti marketingu. Je znám jako marketér, řečník, podnikatel a spisovatel.

Proslavil se především díky svému blogu, který spravuje již od roku 2002. Populární je také díky vystoupením v rámci konferencí TED a marketingovým úspěchům a inovacím.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval informatiku na Tuftově Univerzitě a získal titul MBA na Stanford Graduate School of Business[1]. V 90. letech založil startup Yoyodyne, kde přišel s myšlenkou online marketingu. Když za několik let kupovalo tento projekt Yahoo, stal se i Godin součástí této firmy, a to jako viceprezident pro přímý markerting[2]. Yahoo pak opustil, aby se mohl věnovat vlastní kariéře. Začal psát knihy o marketingu, přednášet o něm na konferencích a zároveň psát svůj blog.

Je také zakladatelem projektu Squidoo pro tvorbu jednoduchých webových stránek.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Seth Godin je autorem 18 knih, které byly přeloženy do více než 35 světových jazyků. Zabývá se v nich především postindustriální revolucí, marketingem, šířením nových nápadů a vůdcovstvím[3]. Mezi jeho nejznámější publikace patří All Marketers Are Liars (Všichni marketéři jsou lháři, 2005), Poke the Box (Kopni do té bedny, 2011), Linchpin (Nepostradatelní, 2010) nebo Purple Cow (Fialová kráva, 2003), jenž vyšly také v češtině. Dále je autorem publikace Small is the New Big, což je výběr článků jeho blogu (2006), The Icarus Deception: How High Will You Fly? (2012), která se zaměřuje na průmyslovou ekonomiku a její budoucnost nebo What To Do When It's Your Turn (and its Always Your Turn) (2014).

Jeho nejnovějšími díly jsou knihy The Practice (Proces, 2021), ve které se zabývá procesem kreativní práce a The Song of Significance (Smysluplná práce, 2023), kde ve svých úvahách rozebírá udržitelné fungování pracovních týmů ve 21. století.

Godin napsal také několik příruček o webových stránkách, blozích a marketingu, které jsou dostupné na jeho blogu.

TED[editovat | editovat zdroj]

Seth Godin je známý také díky svým vystoupením na konferencích, například v rámci projektu TED. Jeho nejsledovanější video bylo zhlédnuto více než 3 600 000 uživateli. Godin v něm vypráví o šíření nových myšlenek a nápadů a také o reklamě a ukazuje, proč jsou špatné nebo šílené produkty mnohem úspěšnější než ty nudné.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seth Godin. In: Keynotes: Speakers, Videos and Inspiration [online]. 2010 [cit. 2014-10-02]. Dostupné z: http://www.keynotes.org/speaker/SethGodin
  2. GODIN, Seth. Everyone's an Expert. Squidoo LLC, 2005. Dostupné z: http://ebooksoneverything.com/onlinebiz/everyonesanexpert.pdf
  3. BIO. Seth Godin [online]. 2014 [cit. 2014-10-02]. Dostupné z: http://www.sethgodin.com/sg/bio.asp Archivováno 11. 5. 2015 na Wayback Machine.
  4. Seth Godin: How to get your ideas to spread. TED [online]. 2003 [cit. 2014-10-02]. Dostupné z: http://www.ted.com/talks/seth_godin_on_sliced_bread

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]