Serie C

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Serie C
Logo LegaPro.svg
Aktuální ročník Serie C 2020/21
Země ItálieItálie Itálie
Datum založení 1935
Počet týmů v soutěži 60 celkem ve 3 skupinách
Vyšší soutěž 2. italská liga
Nižší soutěž(e) 4. italská liga
Úřadující mistr AC Monza
L.R. Vicenza Virtus
Reggina 1914
Oficiální stránky

Serie C je třetí nejvyšší italská fotbalová soutěž po Serii A a Serii B. To znamená že je nejnižší profesionální italská fotbalová soutěž. V roce 2014 přišlo sjednocení Lega Pro Prima Divisione a Lega Pro Secunda Divisione do jedné divize: Lega Pro. 25. května 2017 se vedení rozhodlo k návratu k původnímu označení. V sezoně 2019/20 je 60 klubů rozděleno do 3 skupin (A – 20 klubů, B – 20 klubů a C – 20. klubů).

Během sezóny hraje každý tým 38 zápasů ve své skupině – dva zápasy proti každému soupeři ve skupině. Po sezóně postoupí první tým z každé skupiny který skončil na první příčce přímo a jeden tým z play off do druhé nejvyšší italské soutěže Serie B. Do play off postupuje s každé skupiny týmy které skončily od 2. místa po 10. místo. Kluby které skončily na 2. místě postupují do čtvrtfinále. Kluby které skončily na 3. a 4. místě postupují do osmi-finále. Zbývající kluby od 5. místa po 10. místo hrají předkolo ve své skupině. Hraje se 2 zápasy (doma, venku). Od předkola se týmy dostanou přes osmi-finále, čtvrtfinále a semifinále do finále. Vítěz finále postoupí do Serie B. Sestupují kluby které skončily ve své skupině na posledním místě. Dalším sestupujícím klubem se stává klub při hraní play out. V každé skupině hraje play out klub který skončil na 17. a 18. místě. Hrají mezi sebou dva zápasy (doma, venku). Poražený sestupuje do Serie D.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zrod a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pod názvem Serie C se začala hrát v roce 1935, po reformách italských lig která začala v roce 1929, byla vytvořena 1 skupina za prvních dvou lig, které jsou známé jako Serie A a Serie B . V roce 1948 došlo k reformě Serie C přinesené do původní formulace čtyř skupin na meziregionální bázi, která shromažďovala týmy tímto způsobem:

Vítězové z každé z těchto skupin byli povýšeni do Serie B.

V roce 1978 se název Serie C změnil a byl rozdělen do 2 po sobě jdoucích sérií:

Od sezony 2014/15 se hraje pod jménem Lega Pro. A od sezony 2017/18 už pod starým jménem Serie C.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Serie C na italské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]