Sergej Surovikin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sergej Vladimirovič Surovikin
Sergey Surovikin (2021 photomontage).jpg
Narození11. října 1966 (56 let)
Novosibirsk
Vojenská kariéra
Hodnostarmádní generál
Bitvysovětská válka v Afghánistánu
druhá čečenská válka
ruská vojenská intervence v Sýrii
Srpnový puč
ruská invaze na Ukrajinu
VyznamenáníMedaile Za zásluhy o vlast I. stupně
medaile Za odvahu
medaile Za zásluhy ve vojenské službě 2. stupně
medaile Za bojové zásluhy
Řád statečnosti
Medal "For Distinction in the Protection of the State Borders"
medaile Řádu za zásluhy o vlast 2. třídy
Řád za vojenské zásluhy
Medaile 70. výročí Ozbrojených sil SSSR
medaile Za upevnění bojové spolupráce
Medal for distinguished military service,1st class
Hrdina Ruské federace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Sergej Vladimirovič Surovikin (rusky Сергей Владимирович Суровикин; 11. října 1966, Novosibirsk) je generál ruských ozbrojených sil a hlavní velitel ruských vzdušných a kosmických sil. Byl velitelem během ruské vojenské intervence v syrské občanské válce, účastnil se válek v Čečensku.[1] V říjnu 2022 byl jmenován velitelem ruských jednotek na Ukrajině.

Pro svou brutalitu je přezdíván „generál Armagedon.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Surovikin absolvoval Frunzeho vojenskou školu v Omsku. Zúčastnil se sovětské války v Afghánistánu.

V srpnu 1991 byl obviněn z toho, že nařídil vojákům zahájit palbu na prodemokratické demonstranty v Moskvě během posledních dnů Sovětského svazu, kdy byli zabiti tři lidé.[3] Surovikin byl uvězněn na šest měsíců, ale později byl propuštěn bez soudu.[2][4]

V roce 1995 byl shledán vinným z nezákonného obchodu se zbraněmi, za což byl podmínečně odsouzen.[2]

Již v hodnosti důstojníka se zúčastnil první i druhé války v Čečensku, kde se vyznačoval surovostí. Stanovil, že za každého padlého ruského vojáka musejí být zabiti tři Čečenci.[2] V letech 2013 až 2017 byl velitelem Východního vojenského okruhu, od roku 2017 je velitelem ruských vzdušných a kosmických sil.

Největší věhlas získal za své působení během ruské vojenské intervence v Sýrii, kde velel ruské armádě v letech 2017 a 2019. Surovikin tehdy pravděpodobně stál za bombovými útoky na nemocnice a zřejmě také schválil útok na město Chán Šajchún v provincii Idlíb raketou nesoucí jedovatý sarin a chlor. Lidé zasažení chemickou látkou zemřeli udušením nebo zůstali ochrnutí, útok způsobil smrt nejméně 87 lidí.[2] Surovikin tak prokázal, že je ochoten bojovat všemi dostupnými prostředky. Za jeho působení v Sýrii mu prezident Vladimir Putin propůjčil v roce 2017 titul Hrdina Ruska.[2]

Během ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 nejprve velel uskupení Jih. Dne 8. října 2022 byl jmenován velitelem všech ruských jednotek na Ukrajině.[5] V této funkci zhruba po čtyřech měsících vystřídal generála Gennadije Židka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergey Surovikin na anglické Wikipedii.

  1. ŠAFOVÁ, Julie. ,Bezohledný velitel‘ ze Sýrie a Čečenska a Putinův poradce. Kdo je nový vůdce ruských vojsk Surovikin?. iRozhlas.cz [online]. 2022-10-10. Dostupné online. 
  2. a b c d e f SCHUSTER, Robert. Ruské rakety na Kyjev prozrazují rukopis „syrského řezníka“ – generála Sergeje Surovikina. Lidovky.cz [online]. 2022-10-11. Dostupné online. 
  3. ROTH, Andrew. Russia appoints notorious general to lead Ukraine offensive [online]. 2022-10-08. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KILNER, James. Vladimir Putin makes ‘brutal and corrupt’ general new military chief. www.telegraph.co.uk [online]. 2022-10-08. Dostupné online. ISSN 0307-1235. (anglicky) 
  5. Ruské armádě na Ukrajině velí nový muž. Děti mají nalézt úkryt na Krymu. iDNES.cz [online]. 2022-10-08. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]