Serendipaceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSerendipaceratops
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 115 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Ceratopsia?
Čeleď Leptoceratopsidae?
Rod Serendipaceratops
Binomické jméno
Serendipaceratops arthurcclarkei
Rich & Vickers-Rich, 2003
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Serendipaceratops („Rohatá tvář ze Serendip (Srí Lanky)“) byl rod menšího ptakopánvého býložravce, možná patřícího do čeledi Leptoceratopsidae (zařazení je však nejisté vzhledem k nekompletnosti fosilního materiálu). Tento menší býložravý dinosaurus žil na území současné Austrálie v období spodní křídy (asi před 115 miliony let). Serendipaceratops byl popsán na základě nálezu jediné (případně dvou) loketní kosti a jeho taxonomické zařazení je tak velmi nejisté. V současnosti jej nelze s jistotou přiřadit k žádné známé skupině ptakopánvých dinosaurů, proto jde o nomen dubium.

Druhové jméno dinosaura, popsaného manželskou dvojicí paleontologů Richových v roce 2003, odkazuje k postavě slavného spisovatele Arthura C. Clarkea. Lokalitou objevu dinosaura je rovněž proslulá zátoka Dinosaur Cove na jihu Austrálie. Tento malý dinosaurus dosahoval hmotnosti několika kilogramů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Agnolin, F. L., Ezcurra, M. D., Pais, D. F. and Salisbury, S. W. (2010). „A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: Evidence for their Gondwanan affinities“, Journal of Systematic Palaeontology, 8 (2): 257-300.