Serendipaceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Serendipaceratops
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 115 miliony let

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Marginocephalia
Infrařád: Ceratopsia?
Čeleď: Leptoceratopsidae?
Rod: Serendipaceratops
Binomické jméno
Serendipaceratops arthurcclarkei
Rich & Vickers-Rich, 2003
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Serendipaceratops („Rohatá tvář objevená se štěstím“) byl rod menšího ptakopánvého býložravce, možná patřícího do čeledi Leptoceratopsidae (zařazení je však nejisté vzhledem k nekompletnosti fosilního materiálu). Tento menší býložravý dinosaurus žil na území současné Austrálie v období spodní křídy (asi před 115 miliony let). Serendipaceratops byl popsán na základě nálezu jediné (případně dvou) loketní kosti a jeho taxonomické zařazení je tak velmi nejisté. V současnosti jej nelze s jistotou přiřadit k žádné známé skupině ptakopánvých dinosaurů, proto jde o nomen dubium.

Druhové jméno dinosaura, popsaného manželskou dvojicí paleontologů Richových v roce 2003, odkazuje k postavě slavného spisovatele Arthura C. Clarkea. Lokalitou objevu dinosaura je rovněž proslulá zátoka Dinosaur Cove na jihu Austrálie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Agnolin, F. L., Ezcurra, M. D., Pais, D. F. and Salisbury, S. W.: „A reappraisal of the Cretaceous non-avian dinosaur faunas from Australia and New Zealand: Evidence for their Gondwanan affinities“, Journal of Systematic Palaeontology, 2010, 8 (2): 257-300