Seleukos II. Kallinikos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Seleukos II. Kallinikos
Portrét
Narození 265 př. n. l.
Úmrtí 225 př. n. l. (ve věku 39–40 let)
Potomci Seleucus III Ceraunus, Antiochos III. Megás a Antiochis
Otec Antiochos II. Theós
Matka Laodice I
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seleukos II. Kallinikos (Σέλευκος Β΄ ὁ Καλλίνικος, asi 265 př. n. l.225 př. n. l.) byl vládce Seleukovské říše od roku 246 př. n. l. do své smrti v roce 225 př. n. l. Jeho panování bylo poznamenáno řadou vnitřních i vnějších konfliktů, které vedly k oslabení říše.

Byl známý pod přízvisky Kallinikos („krásně vítězící“) a Pogonos („vousatý“). Jeho otcem byl Antiochos II. Theós a matkou Laodiké I. Za manželku si vzal Laodiké II., s níž měl pět dětí.[1]

Jeho nástupu na trůn předcházel spor o následovnictví. Druhá manželka Antiocha Thea, egyptská princezna Bereniké Fernoforos, prosazovala jako legitimního vládce svého nezletilého syna Antiocha. Vypukla proto válka s Egyptem, při níž Ptolemaios III. Euergetés dobyl rozsáhlá území v Sýrii. Teprve roku 241 př. n. l. byl uzavřen mír a hranicí mezi oběma říšemi se stala řeka Nahr al-Kebir (řecky Eleutheros). Pak proti Kallinikovi vystoupil jeho mladší bratr Antiochus Hierax, který ovládl Sardy, a vypukla „válka bratrů“, která s přestávkami trvala až do Hieraxovy smrti roku 226 př. n. l.[2] Další pokus o svržení Kallinika vedla jeho teta Stratoniké Makedonská.

Za Kallinikovy vlády se také na východě vzbouřili Parthové, které vedl satrapa Andragorás. Oslabená Seleukovská říše nedokázala obnovit kontrolu v oblasti Parthie a Hyrkánie, kterou nakonec trvale ovládl Arsakés I. Nebezpečný protivník Seleukovcům povstal i v Malé Asii, kde Attalos I. vybudoval mocný stát v Pergamonu.

Seleukos II. zemřel ve věku zhruba čtyřiceti let po pádu z koně.[3] Jeho nástupcem se stal nejstarší syn Seleukos III. Keraunos.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Livius.org Dostupné online
  2. Oxford Classical Dictionary Dostupné online
  3. Britannica.com Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]