Přeskočit na obsah

Sekáč rohatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSekáč rohatý
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádsekáči (Opiliones)
PodřádEupnoi
ČeleďPhalangiidae
RodSekáč (Phalangium)
Binomické jméno
Phalangium opilio
C. Linné, 1761
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sekáč rohatý (Phalangium opilio) je pavoukovec z čeledi Phalangiidae (sekáčovití). Jde o holarktický druh; vyskytuje se v celé Evropě (rovněž v Česku), v Asii a Severní Americe. Je hojný. V přírodě vyhledává suchá i vlhká prostředí (louky, křoviska, okraje lesů). Taktéž je synantropní, čili žije v blízkosti člověka (v zahradách – kde ho spatříme často na bylinné vegetaci, zřídka přímo v domech – většinou je přítomen pouze na venkovních zdech).

Poměrně velký, dorůstá 6–10 mm (délka těla). Samice jsou větší než samci. Hlavohruď je po celé šířce srostlá se zadečkem. Pokožka je krytá kutikulou, která vytváří výrůstky. Má šest párů končetin. První jsou chelicery ukončené klepítky, přičemž druhý článek klepítek je u samců růžkovitě prodloužený (odtud český název „rohatý“). Druhý pár jsou makadla a další čtyři páry kráčivé nohy, které jsou velmi tenké a velmi dlouhé. Pár očí je umístěn na očním hrbolku. Na zadečku tvoří druhý a třetí článek pohlavní víčko, pod nímž jsou skryty pohlavní orgány.

Vajíčka klade do štěrbin v půdě nebo na spodní stranu listů, kde přečkají zimu. Mláďata se líhnou na jaře a dospívají koncem léta.

Živí se drobným hmyzem (třásněnky, mšice), roztoči, malými měkkýši, ale i hnijícími rostlinami. Ničí škůdce v polních kulturách, proto je velmi užitečný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Naši pavouci – Jan Buchar, Antonín Kůrka, nakladatelství Academia
  • MACHÁČ, Ondřej. Phalangium opilio - sekáč rohatý. Natura Bohemica, příroda České republiky. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]