Sedm dní a sedm nocí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
7 dní a 7 nocí
7 dni a 7 noci.jpg
Základní informace
Vývojářtým Pterodon software
VydavatelVochozka Trading
PlatformaPC
Datum vydání14. listopad 1994
Žánradventura
Herní módSingle player
Některá data mohou pocházet z datové položky.

7 dní a 7 nocí je hra, v pořadí druhá grafická point and click adventura z dílen týmu Pterodon a vydaná firmou Vochozka Trading roku 1994. Později byla uvolněna jako freeware. Celý děj hry se odehrával v nespecifikovaném městečku s názvem Lhota.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina, detektiv Venca Záhyb z městečka Lhota dostane jednoho dne speciální zakázku od milionáře Jonathana Smihta (parodie na příjmení Smith). Venca musí pohlídat jeho 7 dcer a uchránit je od případných nápadníků. Když ovšem ještě toho večera sedí v místní hospodě s Fandou Kořenem, vsadí se o jeden lubr, že všech 7 dcer do poslední získá.

Venca má tedy jeden den pro každou dívku a vždy musí překonat určité překážky k získání jejího srdce. U Jasmíny Smihtové je největší překážkou její pes, u Trampolíny její lenost, u Karmíny její lačnost po sladkostech, u Filomény její vzhled, u Hermíny její homosexualita, Evelína chce šperk a opravit kotel a Rosalína požaduje donést rodinný diamant.

Provedení[editovat | editovat zdroj]

Celá hra byla na příkaz Petra Vochozky vytvořena dvoučlenným týmem Pterodon Software za pomoci externistů za 6 měsíců.[1] Díky tomu také hra není příliš odlišná od předchozího titulu Tajemství Oslího ostrova. Ovšem počet lokací se téměř zdvojnásobil na necelých 50. Byla to také první česká hra využívající Sound Blaster.

Po získání každé dívky následuje pasáž s lehce lechtivým obrázkem a ukazatelem úspěchu u dané dívky. V této pasáži bylo nutné střídavě klikat na obě tlačítka myši, dokud se zásobník nenaplnil. Jakmile hráč přestal klikat nebo zmírnil tempo, ukazatel začal padat k nulové hodnotě. Zpočátku si hráči mysleli, že je klíčová mnohdy až frenetická rychlost klikání, čímž tehdejší myši velice trpěly. Petr Vochozka však v jednom z pozdějších rozhovorů tvrdil, že nejdůležitější bylo dodržet rytmus klikání, rychlost nebyla tak podstatná.

Hra celkově byla hodnocena jako velmi humorná, ale také jako nelogická ve smyslu nutnosti používat předměty ve stylu "vše na vše".[1][2] To společně s malou inovací oproti TOO bylo terčem ostřejší kritiky recenzí.[1] 7 dní a 7 nocí byla často přirovnávána k české obdobě série her Leisure Suit Larry od Sierra On-Line.

Kompatibilita[editovat | editovat zdroj]

Minimální požadavky hry byly PC s MS-DOS, CPU 386, 2 MB RAM, 3 MB HDD, EMS paměť, média 3,5" diskety a ovládání přes počítačovou myš.

Na moderních počítačích s Microsoft Windows se hra obvykle hraje v emulátoru DOSBox. Aby zde fungovala myš, je potřeba (na rozdíl od jiných programů a her, kde stačí jen kliknout myší do okna DOSBoxu) stisknout klávesovou zkratku Ctrl+F10.

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

7 dní a 7 nocí se dočkalo za spolupráce Petra Vochozky a Enteron týmu pokračování pod názvem 6 ženichů a 1 navíc, které bylo vydáno jako freeware. Toto pokračování se již dočkalo podstatně lepších ohlasů[3] a Enteron jej nabízí ke stažení zdarma na svých stránkách v textové nebo dabované verzi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Petr Ticháček, 7 dní a 7 nocí - recenze Archivováno 12. 6. 2008 na Wayback Machine, server Bonusweb, 21.2.2000
  2. MYdla, recenze[nedostupný zdroj], server VisionGame Archivováno 20. 6. 2009 na Wayback Machine, 13.12.2007
  3. Zuzanka Barvičová, Recenze 6 ženichů a 1 navíc, server Freehry, 29.6.2004

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]