Sebestyén Lantos Tinódi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sebestyén Lantos Tinódi
Tinódi Lantos Sebestyén.jpg
Rodné jméno Tinódi Lantos Sebestyén
Narození 1495
alesd
Úmrtí 30. ledna 1556 (ve věku 60–61 let)
Sárvár
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sebestyén „Lantos“ Tinódi (asi 151030. ledna 1556, Sárvár) byl maďarský básník, zpěvák a loutnista (přídomek „Lantos“ značí právě „loutnista“).

Místo jeho narození je nejisté, pravděpodobně se narodil v jižním Maďarsku. Pravděpodobně navštěvoval latinskou školu v Pécsi, kde také absolvoval hudební výchovu.[1] Do roku 1542 žil v Szigetváru, na dvoře Bálinta Töröka. Když byl Török zajat Turky, kteří vpadli do země, stal se Tinódi potulným zpěvákem a psal především verše (a písně) o bojích s Turky, které mají i svou historiografickou hodnotu, neboť často sám navštěvoval bojiště a získával informace od přímých účastníků. Sám byl patrně původně aktivním vojákem, kterého zranění vyřadilo z možnosti dalších bojů. V roce 1554 nechal v Kluži vytisknout své historické básně pod názvem Cronica.[2] Tento soubor obsahuje jeho nejdůležitější básně, např. popis bitvy o Eger.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zeneszerzők: Tinódi Lantos Sebestyén. www.irodalmiradio.hu [online]. [cit. 2019-05-07]. Dostupné online. 
  2. Tinódi Lantos Sebestyén | Magyar életrajzi lexikon | Kézikönyvtár. www.arcanum.hu [online]. [cit. 2019-05-07]. Dostupné online.