Scottova letecká základna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Scottova letecká základna
McDonnell Douglas C-9A Nightingale, vojenská verze upravená pro zdravotnické účely, nad Scottovou základnou
McDonnell Douglas C-9A Nightingale, vojenská verze upravená pro zdravotnické účely, nad Scottovou základnou
DruhVojenské letiště,
velitelství
Zeměpisné souřadnice
Vznik1917
PříslušnostUSAF
Jednotky375. křídlo vzdušné přepravy
932. transportní křídlo
126. tankovací křídlo

Scottova letecká základna (anglicky Scott Air Force Base; kód IATA je BLV, kód ICAO KBLV, kód FAA LID BLV) je vojenská letecká základna letectva Spojených států amerických nacházející se v blízkosti města Belleville ve státě Illinois.

Je domovskou základnou 375. křídla vzdušné přepravy (375th Air Mobility Wing), 932. transportního křídla (932d Airlift Wing) Velitelství leteckých záloh a 126. tankovacího křídla (126th Air Refueling Wing) Letecké národní gardy (Air National Guard). Ranveje základny jsou využívány i civilními letadly z přidruženého letiště MidAmerica St. Louis Airport, takže se de facto jedná o vojensko-civilní letiště. Na Scottově základně navíc sídlí významné jednotky a velitelství amerického letectva, mezi něž patří například: Velitelství vzdušné přepravy (AMC), 18. letecká armáda, Centrum globální logistické podpory (AFGLSC) nebo Surface Deployment and Distribution Command.

Základna vznikla v roce 1917, již 20. července téhož roku byla pojmenována na počest Franka S. Scotta, desátníka Armády Spojených států, který se roku 1912 stal první obětí letecké nehody v historii amerických Ozbrojených sil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]