Scilla Elworthy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Scilla Elworthy
Scilla Elworthy at UCL in December 2015.png
Narození 3. června 1943 (76 let)
Galashiels
Alma mater Trinity College
University of Bradford
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Priscilla "Scilla" Elworthy Ph.D (* 3. června 1943, Galashields, Skotsko) je britská aktivistka za mír, která byla třikrát nominována na Nobelovu cenu za mír.

Curriculum vitae[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1962 studovala společenské vědy na Trinity College v Dublinu. Během prázdnin pracovala v uprchlických táborech ve Francii a v Alžírsku. Po studiu cestovala po západní a jižní Africe. V roce 1970 se provdala za Murraye McLeana, podnikatele z Jižní Afriky. Je matkou dcery Polly Jess McLean (narozena 1974) a nevlastní matkou Leighy, Jaye, Shirley, Sophie a Pippa, kromě toho má vnoučata Pearl May Mary a Wolfetone. V roce 1993 získala titul PhD v oboru politické vědy na Univerzitě v Bradfordu.

Veřejná činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1970 do roku 1976 předsedala jihoafrické organizaci pro výživové vzdělávání Kupugani. V roce 1977 zakládala pobočku Minority Rights Group ve Francii a o rok později publikovala výsledky svého výzkumu o ženské obřízce. V roce 1982 založila organizaci Oxford Research Group, ze které odstoupila v roce 2003 a založila novou charitu s názvem Přímo k míru (Peace Direct), která podporuje lokální aktivisty za mír v krizových oblastech.[1] Za svou činnost byla třikrát nominována na Nobelovu cenu míru. Ve funkci výkonné ředitelky ORG působila od roku 1982 do roku 2003. V roce 2003 byla oceněna mírovou cenou Niwano (Niwano Peace Prize). Od roku 2005 působila jako poradce Petra Gabriela, Desmonda Tutu a Richarda Bransona při založení skupiny vlivných lidí z celého světa "Starší" (The Elders), kteří připravují lepší rozhodnutí pro budoucnost lidí.[2] Je členkou Světové rady budoucnosti (World Future Council) a v roce 2012 spoluzaložila komunitu žen ze všech kontinentů s názvem Rostoucí ženy, rostoucí svět (Rising Women, Rising World). Tato komunita má být zodpovědná za vytvoření světa, který pracuje pro všechny.[3] Od podzimu 2011 v Berlíně organizovala kurzy vědomí a transformace konfliktů pro profesionály ve spolupráci s Thomasem Hüblem. Je patronkou iniciativy s názvem "Velká iniciativa genderových práv a trust pro rovnoprávnost" (The GREAT Inititiative Gender Rights and Equality Action Trust) a členkou Mezinárodní poradní rady Institutu pro ekonomiku a mír a řady dalších. V roce 2015 byla zvolena mezi 100 nejvíce inspirativních osobností a získala 32. pozici. V roce 2016 založila inicativu FemmeQ.[4]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Je autorkou knihy The Business Plan for Peace: Building a World Without War (Podnikatelský plán pro mír: Budování světa bez války)[3], další knihou je Pioneering the Possible: awakened leadership for a world that works (Průkopnictvi možného: probudilé vedeni pro svět, který funguje - North Atlantic Books, 2014). Její příspěvek na iniciativě TED vidělo přes 1,1 milionu lidí.

Myšlenky Scilly Elworthy[editovat | editovat zdroj]

 • "Věci, kterých se bojím, tloustnou z energie, kterou je sama krmím. Tak se stávají skutečností."[5]
 • "Způsob myšlení, který ovládal naši výchovu po 3000 let, přivedl lidstvo na pokraj vyhlazení. Přišel čas nastolit rovnováhu mezi mužskou a ženskou inteligencí."
 • ".... je obscénní, že teď po celém světě utratíme (zhluboka se nadechne) 1 686 miliard dolarů (ročně) za militarizaci, ačkoli už 10 nebo 11 miliard dolarů by zajistilo čistou vodu a hygienu každému dítěti na planetě." 
 • "Propočítala jsem, že celosvětová prevence války by přišla na pouhé dvě miliardy dolarů."
 • „Potřebujeme, aby lidé, které zvolíme, byli příčetní, lidští a měli silný smysl pro to, co je dobré a co špatné.“
 • "Přišel čas, abychom se obrátili směrem k ženštější inteligenci, která je dostupná stejně tak mužům jako ženám. Ženská a mužská inteligence se musí dostat do rovnováhy. Ženy by řekly, převážně protože rodí a mají blíž k zemi, že vědí, co život znamená a jak je vzácný. Ženy v sobě nesou moudrost, které se nikdy nedopřává sluchu. A teď nastal čas, kdy ženy přicházejí, kdy pozvedají hlasy. Aniž by kohokoli ohrožovaly, říkají pouze: To, co děláme, je šílené. "
 • Dotaz na Scillu Elworthy: "Ale přece nemůžete Donalda Trumpa naučit, aby byl lepším člověkem, nebo ho na něj převychovat…"
Odpověď: "Nemyslím si, že to není možné. Ovšem je to hodně strmá cesta. Když se na toho člověka podívám, vidím výchovu plnou násilí, kdy ho přiměli cítit se malý a nepatrný, a on teď musí neustále vyhrožovat jiným lidem, aby si sám mohl připadat dobře. Takové lidi ve vládě nepotřebujeme. Potřebujeme to zorganizovat tak, aby lidé, které zvolíme, byli příčetní, lidští a měli silný smysl pro to, co je dobré a co špatné."[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scilla Elworthy na anglické Wikipedii.

 1. scilla-elworthy-biography-motivation-quotes-inspirational-quotations. https://www.diarystore.com/inspire/ [online]. Dostupné online. 
 2. Dialogue-with-decision-makers/the-elders/. https://www.scillaelworthy.com [online]. Dostupné online. 
 3. a b c https:rozhovor-scilla-elworthy-svetovy-mir-valka-zbrane_1808090635_mls. https://www.irozhlas.cz/ [online]. 9.8.2018. Dostupné online. 
 4. https://www.scillaelworthy.com/about-scilla/ [online]. Dostupné online. 
 5. Private Scilla.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]