Schwarzenberský palác v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na Schwarzenberský palác

Schwarzenberský palác nebo též Lobkovický palác je renesanční palác na Hradčanském náměstí v Praze.

Historie

Trojkřídlá stavba byla po velkém požáru na Hradě roku 1541 přestavěna podle předlohy Augustina Vlacha (Agostino Galli) pro potřeby české šlechtické rodiny Lobkowiců v letech 15451567 jako městská rezidence. Jako jedna z prvních staveb v Praze byla postavena ve stylu italské renesance. Zdi jsou zdobeny černými sgrafity a působí dojmem, že jsou z pravidelného přírodního kamenného zdiva (tzv. diamantování), ve zvláštním tvaru výstupkovitého kvádru. Na schodišťových štítech se nachází bohatá figurální výzdoba. Rovněž uvnitř budovy se zachovaly stropní malby z doby okolo roku 1580.

Roku 1719 připadl palác skrze sňatek do vlastnictví rodiny Schwarzenberků, kteří v roce 1811 získali rovněž sousední Salmovský palác. Po komunistickém puči roku 1948 byl palác přeměněn na Vojenské historické muzeum. Roku 2002 přešel palác do vlastnictví Národní galerie v Praze. Poté proběhla celková sanace objektu a od roku 2008 slouží místnosti paláce jako umělecká galerie.

Související články

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Schwarzenberský palác v Praze na Wikimedia Commons

Literatura

  • TOMEK, Vratislav Václav; KÖRBER, Jan. Královské Hradčany : Průvodce po hradě a jeho okolí. Ilustrace Jan Körber. Praha: Körber, 1905. Dostupné online. Kapitola Palác Švarcenberský, s. 6.