Schvalující hlasování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Schvalovací hlasování, schvalování nebo approval vote se používá v jednomandátových i vícemandátových volebních obvodech. Volič má buď stejně hlasů, jako je počet kandidátů nebo více hlasů než se v daném obvodě obsazuje mandátů. Volič může dát svůj hlas jednomu nebo více kandidátů a tím jej „schválí“. Mandáty jsou potom obsazeny kandidáty s největším počtem hlasů.

Systém připouští možnost strategického hlasování a penalizuje vyhraněné kandidáty. Naopak systém přiděluje mandáty osobám s nejsilnější podporou. Při volbách do komor parlamentu se příliš nepoužívá. Systémem, který připomíná schvalující hlasování, se volí např. komisař OSN.[1]

Odmítavé hlasování[editovat | editovat zdroj]

Odmítavé hlasování, nesouhlasné hlasování, anglicky negative vote či disapproval vote, je další variantou schvalujícího hlasování. V tomto případě ale voliči udělují negativní hlasy, přičemž mandáty obsazují ti s nejmenším počtem negativních hlasů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHYTILEK, Roman; ŠEDO, Jakub; LEBEDA, Tomáš, Dalibor Čaloud. Volební systémy. Praha: Portál, 2009. 376 s. ISBN 9788073675486. Kapitola Semiproporční systémy. (Český) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]