Schokland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Schokland a okolí
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Schokland
Schokland
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiii, v
Odkaz739 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení1995 (19. zasedání)

Schokland je název bývalého ostrova, který se nacházel v zálivu Zuiderzee. Ostrov byl severo-jižního tvaru o délce 4 km a šířce 100–500 m. Zanikl v polovině 20. století při rozvoji tzv. Zuiderzeewerken. Podobný osud potkal také i město Urk, které bylo spojeno s pevninou obdobným způsobem.

Po staletí byl malý ostrov ohrožován četnými povodněmi a bouřemi. Jeho obyvatelstvo se živilo rybářstvím a kvůli neustálým změnám výše hladiny moře došlo několikrát i k přemístění původních vesnic. Nakonec však byly životní podmínky natolik těžké, že většina původních obyvatel v polovině 19. století ostrov opustila; zůstalo pouze několik rodin. K definitivnímu opuštění ostrova došlo až během vysoušení okolního moře, které vedlo k dramatickému pádu hladiny spodní vody.

Těsně před koncem druhé světové války byl vybudován polder známý pod názvem Noordoostpolder (vysušen až v roce 1942). Ostrov tak byl najednou obklopen ze všech stran suchou zemí. Vesnice Middelbuurt, která se na ostrově nacházela, je dodnes zachována; původní ostrov vystupuje nad okolní krajinu a v současné době spadá pod chráněnou oblast.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]