Schöne Náci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Schöne Náci
Narození11. srpna 1897
Petržalka
Úmrtí23. října 1967 (ve věku 70 let)
Lehnice
Příčina úmrtítuberkulóza
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha Schöne Náciho na Sedlárské ulici v Bratislavě

Schöne(r) Náci, vlastním jménem Ignác Lamár (11. srpna 1897 Petržalka23. října 1967 Lehnice) byl téměř 40 let neodmyslitelnou součástí koloritu bratislavských ulic a kaváren. Pamětníci jej znali jako slušného, tichého a chudého, avšak vždy pěkně oblečeného člověka, ve fraku s cylindrem a hůlkou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Původně byl cukrářským učněm, později kulisákem, pomocníkem u obuvníka, nosičem uhlí a také prášil koberce, kromě toho chodil po bratislavských dvorech a zpíval. Zemřel v Krajské tuberkulózní nemocnici v Lehnicích.

Ohlas v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Jeho socha v životní velikosti, která je dílem akademického sochaře Juraje Meliše a často je terčem útoků vandalů, stojí u cukrárny Mayer na Sedlárské ulici. Písničku o Schöne Nácim má ve svém repertoáru skupina Lojzo; nahrála ji na své album Ticho po plešine.

O Schöne Nácim byla vydána knížka Volali ho Schöne Náci (Říkali mu Schöne Náci), která je jeho beletrizovaným životopisem[1]. .

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schöne Náci na slovenské Wikipedii.

  1. Ondriš, Ladislav (L. O. Rosa): Volali ho Schöne Náci, Vydal Sprint vfra Bratislava, 2000, třetí vydání, ISBN 80-88848-56-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]