Schönberg (Bad Brambach)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schönberg
Zámek Schönberg
Zámek Schönberg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 611 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Schönberg
Schönberg
Správa
Oficiální web www.schloss-schoenberg.info
Telefonní předvolba 037438
PSČ 08648
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schönberg je vesnice v německém státě Sasko, zemském okrese Vogtland, spadající od roku 1994 pod obec Bad Brambach.

Nachází se pod vrchem Kappellenberg, těsně u hranic s Českou republikou. Vesnice je známá díky hraničnímu přechodu Vojtanov-Schönberg, který je často využíván oběma stranami, také často pro kamionovou dopravu. V roce 1999 zde byla vystavěna velká, moderní celnice, která dnes již nemá významu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná známka o vesnici pochází z roku 1243. Díky své poloze, mezi velkým počtem lázeňských měst (Bad Brambach a Bad Elster na německé straně a Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary na české straně), byl Schönberg častým turistickým lákadlem. V roce 1822 navštívil Schönberg a zde působícího evangelického kněze a přírodovědce dr. Antona Martia i Johann Wolfgang von Goethe, slavný literát s přírodovědnými zájmy.

Dominantou obce jsou zcela jistě 500 let starý zámek Schönberg a velmi krásný evangelicko-luteránský Mariin kostel. U obce se též nachází ruiny gotické kaple svaté Uršuly, vystavěná rytířským řádem z Chebu okolo roku 1300. Nad městem, na vrcholu Kappelenberg stojí velká dřevěná rozhledna (759 m).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]