Sáva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Sáva (rozcestník).

Šablona:Infobox řeka Sáva (slovinsky Sava, chorvatsky Sava, bosensky Sava, srbsky Сава) je řeka na severu bývalé Jugoslávie ve Slovinsku, v Chorvatsku (Karlovacká, Sisacko-moslavinská, Brodsko-posávská, Vukovarsko-sremská župa), v Bosně a Hercegovině (Unsko-sanský kanton, Banja Luka, Bijeljina, Posavský kanton, Doboj) a v Srbsku (Vojvodina), přičemž po významnou část toku tvoří státní hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Je pravým přítokem Dunaje, přímo v Bělehradu. Je 940 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 95 700 km².

Průběh toku

Pramení dvěma zdrojnicemi v Julských Alpách ve Slovinsku. Až do Záhřebu teče v horách v úzkém říčním údolí. Střední a dolní tok vede jižním okrajem Středodunajské roviny. Tady řeka silně meandruje a její koryto je ve značné délce obehnáno hrázemi proti povodním. Šířka koryta u Záhřebu je 100 m a v ústí 280 m. Sáva je nejvodnatějším přítokem Dunaje.

Přítoky

Vodní režim

Průměrný průtok vody v ústí činí 1760 m³/s a maximální 5000 m³/s. Největší průtok má na přelomu zimy a jara. Led se nevytváří každý rok.

Využití

Nákladní vodní doprava je možná do města Sisak (592 km) a osobní do města Šabac (103 km). Dolina řeky je hustě osídlená a leží v ní hlavní města tří států Lublaň (Slovinsko), Záhřeb (Chorvatsko) a v ústí Bělehrad (Srbsko) a dále např. Slavonski Brod, Županja, Sremska Mitrovica.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sáva ve Wikimedia Commons

Reference

Šablona:Pahýl - geografie