Sauroniops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSauroniops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 95 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Holotyp sauroniopse (lebeční kost)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Čeleď Carcharodontosauridae
Rod Sauroniops
Cau et al., 2012
Binomické jméno
Sauroniops pachytholus
Cau et al., 2012
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sauronips („Sauronovo oko“) byl velký dravý dinosaurus, který žil na území dnešní severní Afriky v období svrchní křídy (asi před 95 - 100 miliony let).

Popis a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Zkameněliny tohoto velkého karcharodontosaurida byly poprvé objeveny v Maroku v roce 2007. Jedná se o část lebeční kosti obřího teropoda, který zřejmě dosahoval velikostní kategorie proslulého tyranosaura (asi 12 metrů délky). Na hlavě měl výrazný hrbol, jehož účel není zatím známý. Mohl snad představovat rozeznávací znak nebo sloužil k vnitrodruhovým soubojům. Sauroniops nepochybně patřil k dominantním predátorům ve svých ekosystémech (ačkoliv je sdílel s dalšími obřími rody Carcharodontosaurus a Spinosaurus).

Význam jména[editovat | editovat zdroj]

Sauroniops pachytholus (v překladu "Sauroní oko s tlustou lebkou") byl vědecky popsán roku 2012. Jeho rodové jméno odkazuje k literární postavě "Pána temnoty" Saurona z knižní a filmové trilogie Pán prstenů. Důvodem pojmenování je fakt, že také dinosaurus měl dle zachovaných lebečních kostí velké očnice. Druhové jméno odkazuje k silným lebečním kostem a lebečním hrbolům.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Cau, Andrea, Fabio M. Dalla Vecchia, Matteo Fabbri (2012). "A thick-skulled theropod (Dinosauria, Saurischia) from the Upper Cretaceous of Morocco with implications for carcharodontosaurid cranial evolution". Cretaceous Research.
  • Cau, A.; Dalla Vecchia, F.M.; Fabbri, M., 2012, "Evidence of a new carcharodontosaurid from the Upper Cretaceous of Morocco", Acta Palaeontologica Polonica 57(3): 661– 665.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]