Sasanka koňská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSasanka koňská
alternativní popis obrázku chybí
Sasanka koňská
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Oddělenídvojlistí (Diblastica)
Kmenžahavci (Cnidaria)
Třídakorálnatci (Anthozoa)
Řádsasanky (Actiniaria)
Čeleďsasankovití (Actiniidae)
Rodsasanka (Actinia)
Binomické jméno
Actinia equina
Linnaeus, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sasanka koňská Actinia equina se zataženými chapadly při odlivu

Sasanka koňská (Actinia equina) patří mezi žahavce, do skupiny sasanky. Sasanka udržuje symbiózu s rakem poustevníčkem. Je jednou z hojných sasanek ve skalnatých mořských jezírkách v hloubce kolem 20 m a s teplotou 18 - 23 °C. Válcovité tělo dosahuje délky asi 2,5 cm. Kolem přijímacího otvoru má velké množství ramen se žahavými buňkami. Žije v příbojové zóně a je velmi pevně přichycena k podkladu. Ramena dovede při odlivu zatáhnout a vypadá jako červená bábovka. U některých druhů sasanek se vyskytuje spolužití s jinými živočichy, např. s korýši. Rozmnožuje se dělením. Jako potravu má drobné vodní živočichy.

Symbióza[editovat | editovat zdroj]

Sasanka koňská se usadí na ulitu raka, který ji přenáší z místa na místo a tím i k potravě, sasanka na oplátku raka chrání svými žahavými buňkami před jinými živočichy, takže je to výhodné pro oba živočichy.[zdroj?!]

Vzhled Mnoho mořských sasanek se podobá spíše pestrobarevným rostlinám než živočichům.

Způsob života Některé se zakotvují v písku, ale většina, jako sasanka koňská, tráví svůj čas připevněny k pevnému podkladu-obvykle ke skalám. Četná ramena používají k chytání drobných živočichů plovoucích kolem. Sasanka koňská žije v pobřežním přílivovém pásmu a za odlivu se často ocitne mimo vodu. Je však odborníkem na přežívání mimo vodu. Když nastane příliv vysune znovu ramena a tělní dutiny naplní vodou, což zabraňuje vyschnutí sasanky po odlivu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]