Sarolt z Transylvanie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sarolt z Transylvanie
Narození Svatého Štěpána
Narození Svatého Štěpána
Narození 950
Úmrtí 1008 (ve věku 57–58 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sarolt (asi 950 - asi 1008) byla manželka Gejzy I. a uherská velkokněžna. Byla dcerou vládce Transylvánie Gyuly II. a zřejmě vyznávala pravoslaví.

Sarolt měla na manžela silný vliv, což jí dovolovalo ovlivňovat státní záležitosti.[1] Katoličtí misionáři ji neměli v oblibě a kroniky ji obviňují z nepřiměřeného pití a dokonce zabití. S Gejzou měla Sarolt syna Štěpána a několik dcer, z nichž jedna byla možná manželkou Boleslava Chrabrého.

Po smrti Gejzy v roce 997 chtěl vést uherské kmeny místo jejího syna Štěpána její vzdálený příbuzný Koppány, který se s ní chtěl oženit. Byl však poražen a brzy poté byl Štěpán korunován prvním uherským králem.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Kristó Gyula - Makk Ferenc: Az Árpád-ház uralkodói (IPC Könyvek, 1996)
  • Korai Magyar Történeti Lexikon (9-14. század), főszerkesztő: Kristó Gyula, szerkesztők: Engel Pál és Makk Ferenc (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sarolt na anglické Wikipedii.

  1. "Tehdy (Svatý Vojtěch) poslal dopis uherskému velkoknížeti, nebo spíše jeho manželce, která ovládala zemi rukou silnou jako muž a která vládla všemu, co její manžel vlastnil." (Bruno z Querfurtu: Sancti Adalberti Pragensis episcopi et martyris vita altera).