Přeskočit na obsah

Sarolt z Transylvánie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sarolt z Transylvánie
uherská velkokněžna
Portrét
Narození Svatého Štěpána
Narození950
Úmrtí1008 (ve věku 57–58 let)
ManželGejza
PotomciJudita Uherská, Štěpán I. Uherský, Grimelda Uherská a Hungarian wife of Gavril Radomir
OtecGyula II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sarolt Uherská (asi 950 – asi 1008) byla uherská velkokněžna, manželka Gejzy I.

Narodila se v Sedmihradsku jako dcera vládce Gyuly II. a zřejmě vyznávala pravoslaví. Její jméno Sarolt (Sar-oldu) je tureckého původu s významem "bílá lasička".

Na svého manžela, uherského velkoknížete Gejzu, měla Sarolt silný vliv, což jí dovolovalo ovlivňovat státní záležitosti.[1] Katoličtí misionáři ji neměli v oblibě a kroniky ji obviňují z nepřiměřeného pití a dokonce zabití. S Gejzou měla Sarolt syna Štěpána a několik dcer, z nichž jedna byla možná manželkou Boleslava Chrabrého.

Po smrti Gejzy v roce 997 její vzdálený příbuzný Koppány projevil zájem se s ní oženit. Chtěl také vést uherské kmeny místo jejího syna Štěpána, byl však poražen a Štěpán byl korunován na prvního uherského krále.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sarolt na anglické Wikipedii.

  1. "Tehdy (Svatý Vojtěch) poslal dopis uherskému velkoknížeti, nebo spíše jeho manželce, která ovládala zemi rukou silnou jako muž a která vládla všemu, co její manžel vlastnil." (Bruno z Querfurtu: Sancti Adalberti Pragensis episcopi et martyris vita altera).

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Kristó Gyula - Makk Ferenc: Az Árpád-ház uralkodói (IPC Könyvek, 1996)
  • Korai Magyar Történeti Lexikon (9-14. század), főszerkesztő: Kristó Gyula, szerkesztők: Engel Pál és Makk Ferenc (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]