Sarmientosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSarmientosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 95 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce lebky sarmientosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Nadčeleď Titanosauria
Rod Sarmientosaurus
Binomické jméno
Sarmientosaurus musacchioi
Martínez et al., 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sarmientosaurus („ještěr od města Sarmiento“) byl poměrně velký titanosaurní sauropod, který žil před asi 95 miliony let na území dnešní argentinské provincie Chubut. Fosilie dinosaura byly objeveny roku 1997 v sedimentech souvrství Bajo Barreal v Patagonii. Část zkamenělin byla vykopána a následně transportována do civilizace helikoptérou argentinské armády. Nejzajímavější je objev lebky dinosaura, která je u titanosaurů nalézána jen velmi vzácně. Sarmientosaurus byl vědecky popsán mezinárodním týmem paleontologů v roce 2016. Holotyp s katalogovým označením MDT-PV 2 představuje starého jedince, zachovala se jen podstatná část lebky a krční obratle.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Sarmientosaurus nebyl v dospělosti ani zdaleka tak velký jako jeho vzdálení příbuzní Argentinosaurus huinculensis nebo Puertasaurus reuili (pocházející rovněž z Argentiny). Přesto šlo o tvora o velikosti dvou dospělých slonů. Vědci odhadli jeho délku asi na 12 metrů a živou hmotnost zhruba na 10 metrických tun. Zajímavostí jsou také jeho relativně velké očnice.

Systematické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Sarmientosaurus patří do kladu Lithostrotia na bazální pozici, blízko afrického rodu Malawisaurus.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Rubén D. F. Martínez, Matthew C. Lamanna, Fernando E. Novas, Ryan C. Ridgely, Gabriel A. Casal, Javier E. Martínez, Javier R. Vita and Lawrence M. Witmer (2016). "A Basal Lithostrotian Titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) with a Complete Skull: Implications for the Evolution and Paleobiology of Titanosauria". PLoS ONE 11 (4): e0151661. doi:10.1371/journal.pone.0151661.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]