Sardar Vallabhbhai Patel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sardár Patél

Sardár Vallabhbháí Džhaverbháí Patél (hindsky: /ʋəlləbˈbʱaːi pəˈʈeːl/) (31. října 187515. prosince 1950) byl indický právník a politik. Byl to jeden z vůdců indického národního kongresu a jeden z otců zakladatelů samostatné indické republiky. Sehrál klíčovou roli v boji Indie o nezávislost a v procesu její sjednocení a integrace v celistvou zemi. Přídomek Sardár v indštině, perštině a urdštině znamená šéf nebo hlavní.

Patél se narodil na gudžarátském venkově. Vystudoval a později praktikoval právo. Poté byl inspirován myšlenkami nenásilné politiky Mahátmá Gándího a začal se politicky angažovat. Zorganizoval rolníky ve svém okolí k nenásilné civilní neposlušnosti proti opresivním britským složkám. Postupně získával na vlivu v Gudžarátu a poté i v měřítku celé koloniální Indie. Podporoval hnutí pro britské opuštění Indie.

Po osamostatnění Indie se stal jejím prvním ministrem vnitra a zástupným ministerským předsedou (od roku 1947). Zasloužil o zavedení jednotných celoplošných administrativních služeb. Do dějin se zapsal jako vynikající diplomat, který dokázal dojít k dohodě mezi zprvu často znepřátelenými geograficky a názorově roztříštěnými částmi Indie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vallabhbhai Patel na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]