Sardar Vallabhbhai Patel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sardar Vallabhbhai Patel
Narození 31. října 1875
Gudžarát
Úmrtí 15. prosince 1950 (ve věku 75 let)
Bombaj
Alma mater Middle Temple
City Law School
Povolání politik, advokát a ekonom
Ocenění Bharat ratna
Politická strana Indický národní kongres
Děti Dahyabhai Patel a Maniben Patel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sardár Vallabhbháí Džhaverbháí Patél (hindsky: /ʋəlləbˈbʱaːi pəˈʈeːl/) (31. října 187515. prosince 1950) byl indický právník a politik. Byl to jeden z vůdců Indického národního kongresu a jeden z otců zakladatelů samostatné Indické republiky. Sehrál klíčovou roli v boji Indie za nezávislost a v procesu jejího sjednocení a integrace v celistvou zemi. Přídomek Sardár v hindštině, perštině a urdštině znamená šéf nebo hlavní.

Patél se narodil na gudžarátském venkově. Vystudoval a později praktikoval právo. Poté byl inspirován myšlenkami nenásilné politiky Mahátmá Gándhího a začal se politicky angažovat. Zorganizoval rolníky ve svém okolí k nenásilné občanské neposlušnosti proti represivním britským složkám. Postupně získával na vlivu v Gudžarátu a poté i v měřítku celé koloniální Indie. Podporoval hnutí pro stažení Britů z Indie.

Po osamostatnění Indie se stal jejím prvním ministrem vnitra a místopředsedou vlády (od roku 1947). Zasloužil o zavedení jednotných celoplošných administrativních služeb. Do dějin se zapsal jako vynikající diplomat, který dokázal dojít k dohodě mezi zprvu často znepřátelenými geograficky a názorově roztříštěnými částmi Indie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vallabhbhai Patel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]