Sarcocystidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSarcocystidae
alternativní popis obrázku chybí
oocysta T. gondii
alternativní popis obrázku chybí
tachyzoiti T. gondii
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
(nezařazeno)Chromalveolata
Podkmenvýtrusovci (Apicomplexa)
TřídaConoidasida
Podtřídakokcidie (Coccidiasina)
ŘádEucoccidiorida
PodřádEimeriorina
ČeleďSarcocystidae
Poche, 1913
podčeledě
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čeleď Sarcocystidae je skupinou vícehostitelských kokcidií, které tvoří asexuální stadia uvnitř mezihostitelů a pohlavně se rozmnožují jen po pozření hostitelem definitivním. Vysporulované oocysty těchto kokcidií obsahují dvě sporocysty, každou se čtyřmi sporozoity.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Kokcidie jsou intracelulární parazité, prvoci, kteří pronikají dovnitř buněk hostitele, kde se rozmnožují. Buňka naplněná parazity časem praskne a uvolní stadia infekční pro další buňky v okolí.

Stejně jako u ostatních kokcidií se parazit přenáší na jiné hostitele pomocí oocyst, které jsou vylučovány výkaly. Oocysty vznikají během pohlavní fáze životního cyklu kokcidie, která se odehrává vždy ve střevě, a to jen u definitivního hostitele, konkrétního živočišného druhu.

Kokcidie z čeledi Sarcocystidae jsou vícehostitelské, dostane-li se oocysta do jiného živočišného druhu než definitivní hostitel, uvolní se infekční sporozoity, proniknou ze střeva do tkání a tam vytvoří klidová stadia - a čekají na definitivního hostitele. Přesný průběh životního cyklu i infekčnost těchto dalších stadií pro mezihostitele i pro definitivní hostitele je různá u různých rodů této čeledě.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

U kokcidií je velice těžké odhadnout jejich příbuzenské vztahy, protože většinou jediné, podle čeho se lze orientovat, že životní cyklus (je-li znám) a morfolofie vysporulovaných oocyst. Moderní technologie nabízí analýzu DNA, v případě kokcidií je užitečná ribozomální DNA.

Díky tomu se ví, že aspoň některé rody z této čeledi jsou parafyletické a stávající systém v některých bodech neodpovídá skutečnosti. Rod Cystoisospora (podčeleď Cystoisosporinae) vznikl vydělením z rodu Isospora (čeleď Eimeriidae) na základě morfologie i zvláštnostem životního cyklu a molekulární analýzy skutečně naznačují bližší příbuzenské vztahy právě k ostatním rodům čeledi Sarcocystidae.

Druhy patogenní pro člověka[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]