Sarcocystidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sarcocystidae

alternativní popis obrázku chybí
oocysta T. gondii

alternativní popis obrázku chybí
tachyzoiti T. gondii

Vědecká klasifikace
Doména: Eukaryota
(nekategorizováno) Chromalveolata
Podkmen: výtrusovci (Apicomplexa)
Třída: Conoidasida
Podtřída: kokcidie (Coccidiasina)
Řád: Eucoccidiorida
Podřád: Eimeriorina
Čeleď: Sarcocystidae
Poche, 1913
podčeledě
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čeleď Sarcocystidae je skupinou vícehostitelských kokcidií, které tvoří asexuální stadia uvnitř mezihostitelů a pohlavně se rozmnožují jen po pozření hostitelem definitivním. Vysporulované oocysty těchto kokcidií obsahují dvě sporocysty, každou se čtyřmi sporozoity.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Kokcidie jsou intracelulární parazité, prvoci, kteří pronikají dovnitř buněk hostitele, kde se rozmnožují. Buňka naplněná parazity časem praskne a uvolní stadia infekční pro další buňky v okolí.

Stejně jako u ostatních kokcidií se parazit přenáší na jiné hostitele pomocí oocyst, které jsou vylučovány výkaly. Oocysty vznikají během pohlavní fáze životního cyklu kokcidie, která se odehrává vždy ve střevě, a to jen u definitivního hostitele, konkrétního živočišného druhu.

Kokcidie z čeledi Sarcocystidae jsou vícehostitelské, dostane-li se oocysta do jiného živočišného druhu než definitivní hostitel, uvolní se infekční sporozoity, proniknou ze střeva do tkání a tam vytvoří klidová stadia - a čekají na definitivního hostitele. Přesný průběh životního cyklu i infekčnost těchto dalších stadií pro mezihostitele i pro definitivní hostitele je různá u různých rodů této čeledě.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

U kokcidií je velice těžké odhadnout jejich příbuzenské vztahy, protože většinou jediné, podle čeho se lze orientovat, že životní cyklus (je-li znám) a morfolofie vysporulovaných oocyst. Moderní technologie nabízí analýzu DNA, v případě kokcidií je užitečná ribozomální DNA.

Díky tomu se ví, že aspoň některé rody z této čeledi jsou parafyletické a stávající systém v některých bodech neodpovídá skutečnosti. Rod Cystoisospora (podčeleď Cystoisosporinae) vznikl vydělením z rodu Isospora (čeleď Eimeriidae) na základě morfologie i zvláštnostem životního cyklu a molekulární analýzy skutečně naznačují bližší příbuzenské vztahy právě k ostatním rodům čeledi Sarcocystidae.

Druhy patogenní pro člověka[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]