Sarah Milesová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sarah Milesová
Sarah Miles in 1980 (cropped).jpg
Narození 31. prosince 1941 (79 let)
Ingatestone
Alma mater Královská akademie dramatického umění (do 1960)
Manžel(ka) Robert Bolt (od 1967)
Robert Bolt (1988–1995)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sarah Milesová (nepřechýleně Miles, * 31. prosince 1941, Ingatestone, Essex, Anglie, Spojené království) je anglická herečka, sestra režiséra, scenáristy a filmového producenta Christophera Milese. Českému divákovi je patrně známa především americko-britské komedie Báječní muži na létajících strojích z roku 1965, kde hrála postavu jménem Patricia Rawnsley. Zahrála si i ve světoznámém snímku Zvětšenina italského režiséra Michelangela Antonioniho a v neméně známém snímku Jed režiséra Pierse Haggarda.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pochází z městečka Ingatestone v Essexu v jihovýchodní Anglii. Po studiích na dívčí škole a jazykové škole, v letech 1957 až 1960, tedy od svých 16 let, studovala balet a herectví na Královské akademii dramatických umění (Royal Academy of Dramatic Art, zkráceně: RADA).

Od počátku 60. let hrála na různých londýnských divadelních scénách, debutovala v Globe Theatre, kde si zahrála v komedii Oslnivá vyhlídka, poté vystupovala v komedii Měsíc je modrý.

Ve filmu se poprvé objevila ve snímku Období zkoušek z roku 1962, kde si zahrála s britskou hereckou legendou Laurencem Olivierem za níž byla jako nejlepší nováček poprvé nominována cenu BAFTA. V roce 1965 pak vysrupovala v komediálním snímku Báječní muži na létajících strojích a ve filmu Byla jsem tu šťastná.

V roce 1972 ztvárnila postavu britské aristokratky a spisovatelky Caroline Lambové v britském filmu Lady Caroline Lamb, jejíž velkou lásku G. G. Byrona zde ztvárnil herec Richard Chamberlain.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Napsala také tyto knihy:

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Hned dvakrát byla manželkou britského dramatika, scenáristy a režiséra Roberta Bolta, v letech (1967–1975) a (1988–1995).

Její bratr Christopher Miles je známý britský scenárista, režisér a filmový producent.

V roce 2012 oznámila, že po více než třicet let popíjí vlastní moč, neboť cítí, že se tak její zdraví v mnoha ohledech zlepšuje.[1]

Královské příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Ona sama uvádí, že je (společně se svým bratrem Christopherem Milesem) po své matce pravnučkou prince Francise z Tecku, což byl bratr britské královny Marie z Tecku, babičky britské královny Alžběty II.. Znamená to tedy, že královna Marie z Trecku (babička královny Alžběty II.) byla její prateta, její rodiče, vévoda Francis z Tecku a vévodkyně a princezna Mary Adelaide z Cambridge, pak jsou jejich společnými praprapředky. Kromě toho její pradědeček Francis z Tecku byl i pravnukem britského krále Jiřího III..

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Daven Hiskey. Death by Golden Shower [online]. 15 November 2012 [cit. 2019-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]