Sapsan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ruský vysokorychlostní vlak Sapsan

Sapsan (Сапсан) je ruský vysokorychlostní vlak, který je postaven na koncepci vlaku Siemens Velaro pro Rusko, především pro provoz na vysokorychlostních tratích, z nichž první postavenou a uvedenou do provozu je mezi Moskvou a Petrohradem, která byla uvedena do provozu v listopadu roku 2009. Tato trať je provozována v cestovní rychlosti 250 km/h, ale je plánována přestavba až na 330 km/h. Sapsan drží i ruský vlakový rychlostní rekord, který je 290 km/h a vlak jej dosáhl 7. května 2009.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název Sapsan (Сапсан) je v ruštině výraz pro sokola stěhovavého.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Skupina náctiletých fanoušků "vlakového surfování" vylézá na Sapsan

Vysorkorychlostní vlak Sapsan byl postaven na konceptu Velaro vyvinutém společností Siemens z jednotky ICE 3 pro německou drážní společnost Deutsche Bahn. Sapsan je postaven na konstrukci Velaro, ale s určitými specifiky provozu na ruských tratích. Jde především o rozchod ruských kolejí, který je proti většině Evropy, 1520 mm místo nejčastější míry 1435 mm. Dále jde o specifika trolejového napájení na trati, ale většina moderních rychlovlaků je schopná svým pantografem sbírat napětí jak z nejčastějšího napětí 25 kV 50 Hz (střídavý), 3 kV ss (stejnosměrný) potažmo 15 kV 16,7 Hz (střídavý). Rusko užívá systému 3kV ss, který je ale stejnosměrný a není tudíž schopen takových výkonů jako vhodnější systém střídavý a většina vysokorychlostních vlakových tratí užívá systém střídavý díky většímu výkonu a menším ztrátám. Vlaky Sapsan jsou ale, jako všechny moderní vysokorychlostní vlaky, vybaveny možností sběru proudu ze všech běžně užívaných trolejových vedení.

Sapsan je 250 metrů dlouhá souprava 10 vlakových vozů s obousměrným řízením o hmotnosti 667 tun a šířkou 3,26 m. Kapacita cestujících je 604 osob. Vlak užívá specifický ruský zabezpečovací systém železničních tratí KLUB. Maximální rychlost vlaku je limitována tratí a je v současnosti 250 km/h, ale rekonstrukce trati by měla umožnit cestovní rychlost až 330 km/h.

Výroba a cena[editovat | editovat zdroj]

Vlakové soupravy jsou vyvíjeny i montovány v Německu v továrnách firmy Siemens ve městech Erlangen a Krefeld. Cena jedné jednotky je dle kontraktu z 18.5.2006 34 500 000 ( 276 000 000 € za 8 jednotek ).

Provoz[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je vlak provozován na trati mezi Moskvou, Petrohradem a mezi Moskvou a Nižnij Novgorodem. Obsazenost vlaků je dle statistik ruských železnic taktéž poměrně dobrá a dosahuje 84,5 %. Přímý vlak bez zastávek z Moskvy do Petrohradu jede 3 hodiny a 40 minut a vlak z Moskvy do Nižniho Novgorodu 3 hodiny a 55 minut.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Sapsan trasa (interaktivní mapa)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]