Sao (básně)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sao (čínsky pchin-jinem sāo, znaky zjednodušené , tradiční ) je žánr čínské poezie. Patřily do něj žalozpěvy ve stylu poemy Li-sao z Čchuských písní.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Písně sao jsou odvozeny od elegie (žalozpěvu) Li-sao (Setkání s hořkostí), poemy ze sbírky Čchuské písně, shrnující básnickou tradici jihu starověké Číny, tj. státu Čchu.

Li-sao je připisována čchuskému básníku Čchü Jüanovi. Má 376 veršů, její první lyrická část (90 veršů) je autobiografická, popisuje život, myšlenky a pocity autora, je tematicky i výrazovými prostředky blízká „devíti zpěvům“ Čchuských písní. V druhé části básník vypráví o své fantastické cestě po nebesích a tajemných místech, setkává se s božstvy a duchy.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. КРАВЦОВА, М.Е. Ли сао [online]. Синология.Ру, 2009–2014 [cit. 2015-01-13]. Stať z Духовная культура Китая: энциклопедия: в 5 т. / Гл. ред. М.Л.Титаренко; Ин-т Дальнего Востока. - М.: Вост. лит., 2006 – . Т. 3. Литература. Язык и письменность / ред. М.Л.Титаренко и др. – 2008. – 855 с. С. 328-330. сао Dostupné online. (rusky)