Přeskočit na obsah

Sant'Agnese fuori le mura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sant'Agnese fuori le mura
Místo
StátItálieItálie Itálie
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevkatolicismus
ZasvěceníAnežka Římská
Architektonický popis
Stavební slohraně křesťanská architektura
Výstavba7. století
Další informace
AdresaŘím, ItálieItálie Itálie
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér kostela

Sant'Agnese fuori le mura, česky bazilika svaté Anežky za hradbami, je katolický farní kostel a basilica minor v severovýchodní části Říma, Munizipio II Parioli, na Via Nomentana, asi 2 km vně starověké Aureliánovy hradby. Je součástí raně křesťanského komplexu, který tvoří:

  • Katakomby svaté Anežky Římské, asi 10 km podzemních chodeb, z nichž nejstarší pocházejí ze 3. století. Zde byla původně pohřbena svatá Anežka Římská.
  • Zříceniny baziliky s ochozem k poctě téže světice, založené dcerou císaře Konstantina Velikého Constancií kolem roku 337 o rozměrech 98 x 40 m.
  • Původně mauzoleum této princezny, založené kolem 345 u jižní stěny zmíněné baziliky, dnes známé jako kostel Santa Constanza.
  • Trojlodní bazilika svaté Anežky za hradbami.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Trojlodní baziliku svaté Anežky "fuori le mura" založil kolem roku 630 papež Honorius I. tak, že hlavní oltář byl přesně nad hrobem světice v podzemní katakombě. Důvodem nové stavby byl především špatný stav předchozí baziliky s ochozem. Boční lodi trojlodí jsou od hlavní lodi odděleny 16 antickými sloupy ze zaniklých nebo nepoužívaných římských staveb. Zadní stěna i obě boční stěny mají nad bočními loděmi emporu, tzv. matroneum, ve starověku vyhrazené ženám. Současná podoba dřevěného, bohatě zdobeného a zlaceného stropu je z roku 1606. Postranní kaple a baldachýn nad hlavním oltářem jsou ze 17. století a úprava vítězného oblouku z 19. století.

Z vnitřního vybavení stojí za zvláštní pozornost biskupský trůn ze 7. století a mramorový svícen ze 13. století. Z doby původní stavby se zachovaly některé mozaiky, například postava svaté Anežky na zlatém pozadí v oděvu byzantské princezny v apsidě. U nohou má oheň a meč jako nástroje svého mučednictví, na ruce nese psaný svitek. Po jejím boku stojí papež Honorius jako zakladatel a svatý Symmachus.

Od roku 1654 je kostel jedním z římských titulárních kostelů, svěřených jednotlivým mimoitalským kardinálům.

Kardinálové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sant’Agnese fuori le mura na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]