Sandra Cisneros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sandra Cisneros
Narození20. prosince 1954 (68 let)
Chicago
Povoláníromanopiskyně, básnířka, povídkářka, spisovatelka, esejistka, učitelka a arts administrator
Alma materLoyolova univerzita Chicago
Iowská univerzita
Chicagská univerzita
Univerzita La Punta
Tématapoezie
Významná dílaThe House on Mango Street
Woman Hollering Creek and Other Stories
OceněníAmerická knižní cena (1985)
Knižní cena Anisfieldové Wolfové (1993)
MacArthurova cena (1995)
společník Americké akademie umění a věd (2022)
Národní medaile za umění
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandra Cisneros (* 20. prosince 1954 Chicago) je americká spisovatelka a básnířka známá zejména díky svému románu The House on Mango Street (doslovně Dům na Mango Street, česky nebylo vydáno). Je také autorkou románu Caramelo (Karamel) vydaném u nakladatelství Knopf v roce 2002. Její tvorba je značně ovlivněna mexicko-americkým dědictvím. Dále napsala knihu povídek Woman Hollering Creek a sbírky básní My Wicked Wicked Ways a Loose Woman. V roce 1994 napsala dětskou knihu Hairs/Pelitos, kterou Kiliána Valanzuela přeložila do španělštiny. Její romány, The House on Mango Street a Caramelo, byly také přeloženy do španělštiny a oba vyhrály literární ocenění.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Cisneros je třetí ze sedmi dětí a jedinou dívkou mezi chlapci. V dětství se s rodinou několikrát stěhovala do polorozpadlých bytů v chudých čtvrtích na chicagském South Side. Její rodina si splnila sen a koupila si dům, ještě když byla Cisneros náctiletá. Jí se ale nelíbil a připadal jí starý. To se pravděpodobně stalo do značné míry inspirací pro román The House on Mango Street. Se svou rodinou často cestovala mezi Mexikem a Amerikou, z čehož čerpala při psaní románu Caramelo. Její tvorba je ovlivněna mnohými aspekty jejího života, například dětstvím, rodinou nebo mexicko-americkým dědictvím.

V roce 1976 Cisneros získala na Univerzitě Loyola v Chicagu titul bakalář filozofie (BA) v oboru angličtina. Na Univerzitě Iowa se zapsala do postgraduálního programu kreativního psaní a v roce 1978 získala titul magistra. V roce 1982 obdržela grant National Endowment for the Arts (Národní dotace pro umění). To ji umožnilo, aby strávila jeden rok v Michael Karloyi institutu ve francouzském Vence . Cisneros v současné době pracuje jako literární ředitelka v Guadelupe Cultural Arts Center (Guadelupské Centrum umění) v San Antoniu v Texasu.

Filozofie[editovat | editovat zdroj]

V rozhovoru z roku 1992 Cisneros prohlásila: „Příběh je jako socha Giacomettiho: Čím víc se od ní oddálíte, tím jasněji ji vidíte.“ Cisneros tvrdí, že si vybírá nejošklivější témata, která najde, a o nich pak píše. Dělá to proto, aby čtenáři představila realitu.

Sandra Cisneros momentálně žije v San Antoniu ve slavném „fialovém domě“ v ulici Guenther, kde především píše. Ve spolupráci s Guadalupe Cultural Arts Center a Esperanza Center for Peace and Justice (Esperanza centrum pro mír a spravedlnost) věnuje příležitostně svůj čas také seminářům pro latinské spisovatele. V roce 1995 dostala za svou literární tvorbu MacArthur „Genius“ grant. Její práce se čtou ve školách po celých Spojených státech, a to jak na středních školách, tak i na univerzitách.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]