Sandra Cisneros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sandra Cisneros
SandraCisneros.jpg
Narození 20. prosince 1954 (66 let)
Chicago
Povolání romanopiskyně, básnířka, povídkářka a spisovatelka
Alma mater Loyolská Univerzita
Iowská univerzita
Chicagská univerzita
Univerzita La Punta
Témata poezie
Významná díla The House On Mango Street
Woman Hollering Creek and Other Stories
Ocenění American Book Awards (1985)
Knižní cena Anisfieldové Wolfové (1993)
MacArthurova cena
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandra Cisneros (* 20. prosince 1954 Chicago) je americká spisovatelka a básnířka známá zejména díky svému románu The House on Mango Street (Dům v ulici Mango). Je také autorkou románu Caramelo (Karamel) vydaném u nakladatelství Knopf v roce 2002. Její tvorba je značně ovlivněna mexicko-americkým dědictvím. Dále napsala knihu novel Woman Hollering Creeka sbírky básní My Wicked Wicked Ways a Loose Woman. V roce 1994 napsala dětskou knihu Hairs/Pelitos, kterou Kiliána Valanzuela přeložila do španělštiny. Její romány, The House on Mango Street a Caramelo, byly přeloženy do španělštiny a oba vyhrály literární ocenění.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Cisneros je třetí ze sedmi dětí a jedinou dívkou mezi chlapci. V dětství se s rodinou několikrát stěhovala do polorozpadlých bytů v chudých čtvrtích na chicagském South Side. Její rodina si splnila sen a koupila si dům, ještě když byla Cisneros náctiletá. Jí se ale nelíbil a připadal jí starý. To se pravděpodobně stalo do značné míry inspirací pro román The House on Mango Street. Se svou rodinou často cestovala mezi Mexikem a Amerikou, z čehož čerpala při psaní románu Caramelo. Její tvorba je ovlivněna mnohými aspekty jejího života, například dětstvím, rodinou nebo mexicko-americkým dědictvím.

V roce 1976 Cisneros získala na Univerzitě Loyola v Chicagu titul bakalář filozofie (BA) v oboru angličtina. Na Univerzitě Iowa se zapsala do postgraduálního programu kreativního psaní a v roce 1978 získala titul magistra. V roce 1982 obdržela grant National Endowment for the Arts (Národní dotace pro umění). To ji umožnilo, aby strávila jeden rok v Michael Karloyi institutu ve francouzském Vence . Cisneros v současné době pracuje jako literární ředitelka v Guadelupe Cultural Arts Center (Guadelupské Centrum umění) v San Antoniu v Texasu.

Filozofie[editovat | editovat zdroj]

V rozhovoru z roku 1992 Cisneros prohlásila: „Příběh je jako socha Giacomettiho: Čím víc se od ní oddálíte, tím jasněji ji vidíte.“ Cisneros tvrdí, že si vybírá nejošklivější témata, která najde, a o nich pak píše. Dělá to proto, aby čtenáři představila realitu.

Sandra Cisneros momentálně žije v San Antoniu ve slavném „fialovém domě“ v ulici Guenther, kde především píše. Ve spolupráci s Guadalupe Cultural Arts Center a Esperanza Center for Peace and Justice (Esperanza centrum pro mír a spravedlnost) věnuje příležitostně svůj čas také seminářům pro latinské spisovatele. V roce 1995 dostala za svou literární tvorbu MacArthur „Genius“ grant. Její práce se čtou ve školách po celých Spojených státech, a to jak na středních školách, tak i na univerzitách.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]