Sandarmoh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sandarmoh
Lidé, nezabíjejte jeden druhého
Lidé, nezabíjejte jeden druhého
Lokalita
Stát Rusko
Obec Medvežjegorský rajon, Medvežjegorsk a Povenets
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Kód památky 1030849000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandarmoh (karelsky Sandarmoh) je místo v lese v Medvežjegorském rajónu Karelské republiky v Rusku, 12 km od města Medvežjegorsk. Během stalinských represí v letech 19371938 zde bylo na rozloze 10 ha zastřeleno a pochováno více než 9,5 tisíce lidí 58 různých národností.

Jedná se o jedno z největších pohřebišť obětí stalinských čistek na severozápadu Ruska. Zahynuli zde lidé z nejrůznějších koutů SSSR, zejména vězni pracující na stavbě Bělomořsko-baltského kanálu a vězni ze soloveckého gulagu, ale i obyvatelé nedalekých vesnic. Popravy probíhaly v utajení. Celkem bylo objeveno 236 lokalit s masovými hroby. První ostatky byly nalezeny v červenci 1997.

První solovecký transport[editovat | editovat zdroj]

Bylo zjištěno, že Sandarmoh se stal místem hromadné popravy 1111 vězňů z první várky vězňů gulagu na Soloveckých ostrovech. O jejich osudu nebylo dlouho známo nic víc, než že byli 27. října 1937 naloženi na nákladní lodě a odvezeni na neznámé místo. Až do nálezu ostatků se předpokládalo, že byli utopeni v Bílém moři. Nicméně roku 1995 se podařilo Venjaminu Jofovi, řediteli petrohradské nevládní neziskové organizace Memorial, nalézt v archivech FSB v Archangelsku originální dokumenty a seznamy lidí, kteří mají být popraveni. Popravy se konaly od 27. října do 4. listopadu 1937. Celkem se jednalo o 1116 vězňů, ale jeden z nich zemřel a 4 byli převezeni jinam.

1. července 1997 odhalila expedice petrozavodského a petrohradského Memorialu pod vedením Jurije Dmitrijeva místo masakru.

Paměť[editovat | editovat zdroj]

Položení květin soloveckým obětem 5. srpna 2013

27. října 1997 se poprvé konaly Dny paměti. Akci zorganizovala společnost Memorial.

Kaple svatého Jiří Vítězného

Každoročně od roku 1997 se v datum počátku Velké čistky (5.–7. srpna) v lese u Medvežjegorska koná pravoslavná a katolická panychida a veřejná pietní akce.

V roce 1998 byl otevřen památník Sandarmoh a vztyčen kamenný pomník s nápisem: Lidé, nezabíjejte jeden druhého. Roku 2004 byl vztyčen žulový kozácký kříž na paměť popravených Ukrajinců. Oficiální odhalení proběhlo 5. srpna 2005. V kapli jsou volně přístupné seznamy všech popravených.

4. června 2010 patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill u příležitosti první vizitace Petrozavodské a Karelské eparchie navštívil pamětní hřbitov Sandarmoh, pomodlil se a zapálil svíci v kapli svatého Jiří a pomodlil se také na místě masových hrobů vedle pamětních křížů.

Výroční připomínkové akce se v  pamětní datum 8. srpna 2016 nezúčastnili žádní místní představitelé ani duchovní.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Сандармох na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]