Sandžak Accra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sandžak Accra
Akka Sancağı
 Mamlúcký sultanát 18. století1918 Okupační správa Středního východu 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Mamlúcký sultanát Mamlúcký sultanát
následující:
Okupační správa Středního východu Okupační správa Středního východu

Sandžak Accra (turecky Akka Sancağı), často označovaný jako Pozdní Osmanská Galilea byl jeden ze sandžaků Osmanské říše, který se nacházel v současném severním Izraeli. Hlavním administrativním sídlem byla Accra dnes (Akko).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1517 došlo k zajetí města osmanským sultánem Selimem I. Brzy na to město jako administrativní sídlo zaniklo a během 16.-18. století spadalo pod správu sandžaku Safed. Město Accra se stalo centrem správního celku nahia, podcelku sandžaku Safed, který zahrnoval vesnice Bukaj'a, Al-Tira, Džulis, Kafr Jasif, Kabul a Šfar'am.[1] Během konce 18. století se město stalo centrem velkého ekonomického rozmachu pod vedením Dahera el-Omara.

Sandžak Accra byl vytvořen počátkem 18. století a stalo se prefekturou ejáletu Sidón. Mezi lety 1775 a 1841 se sidónský ejálet stal známý jako ejálet Accra, a město se stalo hlavním městem ejáletu. Během tanzimatu a vydání zákona o vilájetech proběhla administrativní reforma, kdy roku 1864 došlo ke spojení sandžaku k novému vilájetu Sýrie. Roku 1888 byly sandžaky Accra Latákie, Tripolis, Bejrút a Náblus odděleny od vilájetu Sýrie a připojeny k vilájetu Bejrút.[2]

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Sandžak měl na správu 5 kaz:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Acre Sanjak na anglické Wikipedii.

  1. DAVID, Abraham. To Come to the Land: Immigration and Settlement in 16th-Century Eretz-Israel. [s.l.]: University of Alabama Press, 2011. Dostupné online. ISBN 978-0-8173-5643-9. S. 27–28. (angličtina) 
  2. Eurosis European Multidisciplinary Society for Modelling and Simulation Technology

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]