San Isidro (Buenos Aires)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
San Isidro
Trh na náměstí Plaza Mitre
Trh na náměstí Plaza Mitre
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška15 m n. m.
StátArgentinaArgentina Argentina
ProvincieBuenos Aires
San Isidro
San Isidro
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel43 595 (2010)[1]
Správa
Vznik1706
Telefonní předvolba011
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Isidro je město v Argentině. Nachází se v metropolitní oblasti a aglomeraci Gran Buenos Aires, severozápadně od vlastního Buenos Aires a na jihozápadním pobřeží estuáru Río de la Plata. Je sídlem okresu Partido de San Isidro v provincii Buenos Aires. V roce 2001 zde žilo 45 190 obyvatel.[2] Na severu sousedí s Beccarem, na západě s Boulogne Sur Mer, na jihu s Martínezem a na jihovýchodě s Acassusem.

V roce 1706 zde vznikl ze soukromé kaple veřejný kostel svatého Isidora Rolníka. Kolem chrámu vyrostla koncem 18. století osada, která od kostela převzala své jméno. Na přelomu 18. a 19. století si zde stavěli bohatí měšťané z blízkého Buenos Aires letní domy v koloniálním stylu. V roce 1850 se San Isidro stalo samostatnou obcí a roku 1942 získalo status města.

V centru města se nachází novogotická katedrála svatého Isidora z roku 1898, která je hlavním kostelem římskokatolické diecéze San Isidro. Poměrně velkou část území města zabírá dostihové závodiště Hipódromo de San Isidro, zřízené v roce 1935, které patří mezi nejdůležitější argentinské dostihové dráhy. Ve městě sídlí sportovní kluby Club Atlético San Isidro a San Isidro Club, věnující se především ragby a pozemnímu hokeji. San Isidro je obsluhováno dvěma železničními tratěmi, které vedou z Buenos Aires kolem pobřeží.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. INDEC. Censo Nacional de Población, Hogares y Viviendas 2001. 24 Partidos del Gran Buenos Aires - Cuadro 12.1. Provincia según localidad. Población censada en 1991 y población por sexo en 2001. [online]. INDEC, 2001 [cit. 2018-05-19]. Dostupné online. (španělsky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]