Přeskočit na obsah

San-Pédro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: San Pedro.
San-Pédro
Panorama města
Panorama města
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC +0
StátPobřeží slonovinyPobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny
distriktBas-Sassandra
San-Pédro na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel261 616 (2014)
Správa
StarostaBouéka Nabo Clément
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San-Pédro je město v jihozápadní části Pobřeží slonoviny. Leží při ústí řeky do Guinejského zálivu a je správním střediskem distriktu Bas-Sassandra. Má 261 616 obyvatel (s příměstskou aglomerací přes půl milionu), je šestým největším městem země a po Abidžanu druhým nejdůležitějším přístavem. Většinu obyvatel tvoří Kruové.

Jako první Evropan zde přistál roku 1471 Portugalec Soerire Da Costa,[1] který místo pojmenoval po svatém Petrovi. San-Pédro bylo nevýznamnou rybářskou vesnicí až do šedesátých let 20. století,[2] kdy byl vybudován přístav Port autonome de San-Pédro a město se stalo centrem obchodu a zpracovatelského průmyslu zaměřeného na kakao, kaučuk, pralesní dřevo a železnou rudu, nachází se zde také velká cementárna. Díky množství pláží a nedalekému národnímu parku Taï, který je Světovým dědictvím, má město rovněž značné příjmy z turistického ruchu. San-Pédro má mezinárodní letiště, s 348 km vzdáleným Abidžanem je spojuje asfaltová pobřežní silnice.

V letech 2010–2011 a znovu v lednu 2017 ve městě proběhly ozbrojené nepokoje (Druhá občanská válka v Pobřeží slonoviny).[3]

Od roku 1989 je město sídlem římskokatolické Diecéze San-Pédro en Côte d'Ivoire.

Místní fotbalový klub Séwé Sports je trojnásobným mistrem Pobřeží slonoviny.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]