Samuel Rogers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samuel Rogers
Samuel Rogers.jpg
Narození 30. července 1763
Stoke Newington
Úmrtí 18. prosince 1855 (ve věku 92 let)
Londýn
Místo pohřbení Hornsey
Národnost Angličané
Ocenění člen Královské společnosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samuel Rogers (30. června 1763, Newington Green18. listopadu 1855, Londýn) byl anglický básník, bankéř a mecenáš[1]. Byl blízkým přítelem a podporovatelem Williama Wordswortha, S. T. Coleridgeho, George Gordona Byrona a dalších autorů.

Původně se chtěl stát presbyteriánským knězem, jeho otec bankéř ho ale donutil ke dráze finančníka. Ve volném čase se Samuel zajímal o literaturu, zvláště o dílo Thomase Graye, který byl jeho největším literárním vzorem. První svazek veršů vydal v roce 1786. Přes četné obchodní povinnosti hodně cestoval (Skotsko, Francie), obdivoval umění a seznamoval se s literáty. První samostatnou báseň, The Pleasures of Memory (Radosti paměti), vydal v roce 1792, setkala se s velkým úspěchem.

Sbíral umění a podporoval také místní umělce a literáty – pozvání na snídani k němu se rovnalo formálnímu uvedení mezi spisovatele. Za svůj úspěch vděčil i svým konverzačním schopnostem a sarkastickému humoru, spisovatele, herce, výtvarníky a jiné umělce všestranně podporoval. Získal si obrovský vliv na anglickou literaturu období romantismu.

K jeho hlavním literárním dílům patří An Epistle to a Friend (List příteli, 1798), v níž popisuje svůj ideál životního štěstí, romantické básnické povídky The Voyage of Columbus (Cesty Kolumbovy, 1810) a Jacqueline (1814) a meditativní skladba Human Life (Lidský život, 1819), na níž pracoval dvanáct let, dále deník z cesty do Itálie, kterou podnikl v roce 1814, a básnická skladba Italy (po mnoha částečných vydáních definitivně 1830), inspirovaná touž cestou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samuel Rogers na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]