Přeskočit na obsah

Samuel Mockbee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Samuel Mockbee
Narození23. prosince 1944
Meridian, Mississippi
USAUSA USA
Úmrtí30. prosince 2001 (ve věku 57 let)
Příčina úmrtíleukemie
Alma materAuburnská univerzita
Povoláníarchitekt
OceněníMacArthurova cena
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Samuel „Sambo“ Mockbee (23. prosince 1944 Meridian30. prosince 2001) byl americký architekt.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Meridian ve státě Mississippi. Miloval kreslení a už od svých devíti roků věděl, že se jednou chce stát architektem. I přes to, po skončení střední školy a před začátkem řádného studia architektury, sloužil dva roky v americké armádě jako dělostřelecký důstojník. Ke konci jeho závazné služby v armádě se zapsal na Auburnskou univerzitu, kde v roce 1974 promoval jako architekt.

Do rodného Mississippi se vrátil v roce 1977, aby zahájil spolupráci se svým spolužákem a kamarádem Thomasem Goodmanem. Firma si rychle vytvořila dobré jméno v celé oblasti. Bylo to hlavně pro jejich vynikající design, který byl pevně spjatý s používáním místních materiálů a založený na původní lokální obraznosti.

Mockbee Goodman Architects během jejich krátkého společného působení vyhráli více než 25 státních a regionálních cen za architekturu. Avšak, až spolupráce s Colemanem Cokerem v roce 1983 přinesla Mockbeemu reputaci jako jednoho z předních národních regionalistů. Jejich spolupráce byla uznávána pro vynalézavý a bizarní druh regionalizmu.

Rural Studio

[editovat | editovat zdroj]

Rural Studio Auburnské univerzity se stalo pro Mockbeeho nástrojem, který mu pomohl zrealizovat jeho osobní představy o architektuře. Zajímal se o venkovské oblasti, s čím souviselo i jeho porozumění pro jejich znevýhodněné obyvatele. Toto vedlo Mockbeeho spolu s Dennisom K. Ruthem aby založili program Rural Studio. Bylo koncipované jako možnost pozdvihnout na duchu venkovskou chudobu pomocí vytvoření nových domovů a občanské vybavenosti, u které usilovali o stejné množství architektonických ideálů a výhod, jaké mají budovy s velkým rozpočtem a prosperující klientelou. Těmto dvěma architektům šlo zejména o realizace jednoduchých, ale nápaditých příbytků a center pro nejchudobnější obyvatele v americkém okresu Hale County ve státě Alabama. Studenti architektury z Univerzity Auburn za období uplynulých deseti roků zrealizovali okolo 20 architektonických staveb, při kterých použili převážně recyklované a darované materiály, které by jinak byly považované za odpad. Často používali prvky místní architektury v kontrastu s moderními formami. Daleko od mediálně oslavovaných klenotů tzv. hvězdných architektů vytvořili studenti v „zapomenuté“ Alabamě architekturu s výrazným sociálním a ekologickým podtónem. V projektech Rural Studio propojením všeobecně-prospěšné práce a studia dospěli k reálné architektonické praxi. Mockbee zdůrazňuje, že se jedná o vzdělávací program, který má studentům zprostředkovat praxi a umění architektury.

Jednou řekl, že: Každý člověk, ať už je bohatý nebo chudý, chce to samé... ne jenom teplou, suchou místnost, ale úkryt pro svoji duši. A právě Rural Studio představuje toto úsilí.

Práce Rural Studia je dobře zdokumentována a oceněna mnohými vyznamenáními nejen ze Spojených států ale z celého světa. V roce 2001 byl Mockbee jeden z osmi oceněných cenou Mississippi Governor’s Award za excelentní architekturu. V roce 2000 se stal jedním z osmi národních architektů vyznamenaných za environmentální, sociální a estetické přínosy Smithsonian Cooper-Hewit National Design muzeem na White House Ceremony. Kromě Auburnské univerzity, Mockbee vyučoval mimo jiné též na Harvardu, Yale, Berkley, a na University Virginia.

V září 1998 byla Mockbeemu diagnostikována leukémie. I přes to, že jej choroba položila na dno, vytrval při poslání Rural Studia a se svými studenty začal experimentovat s recyklovanými výrobky jako byly vyřazené skříně a koberce, což byl potenciální a laciný stavební materiál. Po výrazném ba až zázračném zotavení pokračoval ve sbírání cen a uznání za svoji práci, mezi jinými také obdržel Genius Grant od MacArthur Foundation. O tři roky později jej však choroba opět přemohla. Dne 30. prosince 2001 zemřel na její komplikace. Přežila ho jeho žena a čtyři děti, Margaret, Sarah Ann, Carol a Julius.

Dva roky po smrti byl nominován na Zlatou medaili Amerického institutu architektů. V tomto roce nebyla udělena žádná medaile, ale Mockbee ji obdržel už v roce následujícím.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samuel Mockbee na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]