Samovydavatel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Samovydavatel odpovídá anglickému self publisher.

Pokud se autor slovesného díla nesetká s pochopením u nakladatelů, kteří nechtějí riskovat své prostředky pro danou knihu, může se rozhodnout vydat knihu jako samovydavatel. Autor si text sám zpracuje do finální podoby v počítači, následně požádá o přidělení ISBN čísla národní registr ISBN, který v ČR spravuje Národní knihovna ČR. Po přidělení čísla ISBN nechá knihu zhotovit v odpovídajícím počtu kusů a odešle 5 povinných výtisků do knihoven s právem povinného výtisku. Dále má jako vydavatel nabídkovou povinnost, tj. oslovit přibližně 30 dalších, převážně krajských knihoven a nabídnout jim knihu ke koupi. Následně může knihu zadat do databází knih na Internetu a pustit se do vlastní distribuce.

Samovydavatelé často využívají služeb print on demand, kdy je tiskárna schopna zhotovit knihy na přesně daný počet - převážně v řádu desítek kusů. Tím se snižují autorovy finanční náklady na vydání knihy. Print on demand služby umějí následně knihy dotiskovat a uspokojovat tak poptávky na trhu. Většinou provozují vlastní e-shop, ze kterého knihy externím vydavatelům posílají. Ve světě nejznámějšími službami jsou iUniverse.com, Lulu.com, nebo Xlibris.com. V roce 2009 byla největším poskytovatelem této služby knihovnicka.cz, která umožňuje nejen tisk, ale i získání ISBN včetně zmíněných povinností.[1][2]

Samovydavatelé se obvykle starají o marketing své knihy, jejich tiskový partner jim poskytuje podporu. Naprostá většina děl se ale nesetkává s ohlasem, který samovydavatelé od trhu čekají. Nejlépe prodejné jsou faktografické publikace, studijní podpory, průvodci, nebo knihy z oborů, které nejsou na trhu dostatečně zastoupeny. Nejméně se naopak prodává poezie neznámých autorů. Pokud se autor rozhodne pro samovydavatelství, měl by již mít základ své čtenářské obce, například díky blogu na internetu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LICHNOVSKÁ, Pavla. Print on demand: analýza současného stavu a využitelnosti pro knihovny. Brno, 2009. Bakalářská diplomová práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Petr Škyřík. Dostupné online.
  2. HOMOLA, Jan. Elektronická distribuce a formáty knih. Brno, 2010. Magisterská diplomová práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Petr Škyřík. Dostupné online.