Samia Suluhu Hassanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Samia Suluhu Hassanová
Samia Suluhu Hassanová (2011), 6. prezidentka Tanzanie
Samia Suluhu Hassanová (2011), 6. prezidentka Tanzanie
Stranická příslušnost
ČlenstvíChama Cha Mapinduzi

Narození27. ledna 1960 (64 let)
Makunduchi
Alma materManchesterská univerzita
The Open University of Tanzania
Mzumbe University
Southern New Hampshire University
Lumumba Secondary School
Profesepolitička a ekonomka
Náboženstvíislám
OceněníTime 100 (2022)
CommonsSamia Suluhu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samia Suluhu Hassanová (* 27. ledna 1960 sultanát Zanzibar) je tanzanská politička (CCM). Byla členkou Národního shromáždění a státní ministryní pro záležitosti Unie. Od 17. března 2021 je prezidentkou Tanzanie. Úřad převzala poté, co zemřel dřívější prezident, John Magufuli.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Samia Suluhu Hassanová se narodila 27. ledna 1960 v tehdy nezávislém sultanátu Zanzibar. Po ukončení školy v roce 1977 začala Hassanová pracovat jako sekretářka na ministerstvu plánování a rozvoje. Současně absolvovala několik certifikačních kurzů, dokud v roce 1986 nezískala diplom z veřejné správy na Institute of Development Management (nyní Mzumbe University). V letech 19851997 pracovala Hassanová pro Světový potravinový program.

V letech 19921994 Hassanová studovala na univerzitě v Manchesteru a promovala s postgraduálním ekonomickým diplomem. V roce 2015 absolvovala magisterský studijní program v ekonomickém rozvoji Společenství v rámci univerzitního partnerství mezi Open University of Tanzania a Southern New Hampshire University.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 1987 se Hassanová stala členem tehdejší strany jednoty CCM. Ale až v roce 2000 se rozhodla stát politicky aktivní a ucházela se o jednu ze „zvláštních pozic“ vyhrazených pro ženy ve Sněmovně reprezentantů poloautonomního státu Zanzibar (Sněmovna reprezentantů Zanzibaru). Ministryní práce, rovnosti pohlaví a dětí byla jmenována prezidentem Zanzibaru Amani Karume. V roce 2005 byla znovu zvolena a znovu jmenována ministryní Zanzibaru, ale změnila portfolio a stala se ministryní cestovního ruchu, obchodu a investic.

V roce 2010 kandidovala v národních parlamentních volbách do Tanzanského národního shromáždění ve volebním obvodu Makunduchi, které vyhrála s více než 80 % hlasů. Prezident Jakaya Kikwete ji poté jmenoval svou státní ministryní pro záležitosti Unie. V roce 2014 byla zvolena místopředsedkyní výboru odpovědného za přípravu nové ústavy.

V červenci 2015 si prezidentský kandidát CCM, John Magufuli, vybral Hassanovou, aby spolu kandidovali na prezidenta a viceprezidentku. Byla první kandidátkou (spřátelenou) na tento post. Poté, co CCM zvítězila ve volbách, se Hassanová stala první viceprezidentkou Tanzanie. Poté, co prezident v březnu 2021 zemřel, po něm převzala úřad prezidenta.

Soukromý život a rodina[editovat | editovat zdroj]

Samia Suluhu Hassanová se provdala za zemědělského úředníka Hafidha Ameira v roce 1978. Mají spolu čtyři děti. Druhé dítě, Wanu Hafidh Ameir (* 1982), je členem zanzibarské Sněmovny reprezentantů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samia Suluhu Hassan na německé Wikipedii.

  1. Zemřel prezident Tanzanie, kde se covid vůbec neřeší. Novinky.cz [online]. [cit. 2021-03-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]