Salansky (studio)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Studio SALANSKY bylo založeno v roce 2020 bratry Janem a Ondřejem SALANSKY. Jan Salanský je designér, výtvarník a nezávislý tvůrce. Jeho návrhy překračují hranice disciplín a stylů, dodržují i porušují řemeslnou posloupnost či navazují na tradiční postupy. Jeho tvorba se zaměřuje na detail a surovou podobu zpracovávané látky v závislosti na kontextu místa a času. Jan je reprezentantem české kreativní komunity pocházející z Podještědí.

Jeho blízkým spolupracovníkem je jeho bratr Ondřej Salanský, který do tvorby přináší marketingově produkční nadhled. Společně vytvářejí dynamické duo, které dává vzniknout unikátnímu designu, komplexním řešením a postupům.

O tvůrcích[editovat | editovat zdroj]

Jan Salanský je nezávislý tvůrce jehož přístup překračuje hranice kultur, jazyků, disciplín a stylů. Přichází s designem, který dodržuje či porušuje řemeslnou posloupnost a zároveň navazuje na tradiční postupy. Jeho tvorba se zaměřuje na detail a surovou podobu zpracovávané látky v závislosti kontextu místa a času. Je produktem české kreativní komunity pocházející z Podještědí.

Vystudoval Střední školu tvorby a designu nábytku v Liberci. Následně nastoupil na Fakultu umění a architektury na Technické Univerzitě rovněž v Liberci, kde v ateliéru Environmental design pod vedením prof. Bořka Šípka vystudoval Magisterské studium. V tomto čase Jan dokončuje na stejné fakultě své Doktorandské studium zaměřené na tvorbu ze skla v propojení našeho prostředí. Současně také získal zkušenosti na stážích v Holandském Eindhovenu, který je proslulý místní Design Academy, či dlouholetou spoluprací s firmou Preciosa, kde působil jako designér

Po dlouholeté spolupráci na řadě projektů jak akademických tak produkčních se v roce 2021 na pevno spojil se svým bratrem Ondřejem a společně založili značku SALANSKY & Co. s.r.o.  Pod společným jménem tak vytváří skleněné objekty, užitý design, interiérové a exteriérové instalace či unikátní umělecké díla.

Ondřej Salanský, vystudoval Střední průmyslovou školu strojní, kde získal cit pro technické řešení. Další cesty ho však zavedly spíše k samotnému produktu a tak vystudoval Marketing na Technické univerzitě v Liberci. Pracovní zkušenosti pak nabral v řadě velkých společnostech zaměřených jak na produkt tak na korporátní marketing.  

Společně vytvářejí dynamické bratrské duo, které přináší do designu unikátní komplexní řešení a postupy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

[1] FORBES / Sklo, které svítí, a židle obalené lógrem. Bratři se experimentů v designu nebojí

[2] Design Mag / Jan a Ondřej Salanský navrhli červeně svítící skleněnou kolekci Underground

[3] Deník.cz / Sklo a design. Bratři v Liberci propojili lokální tradici a moderní technologie

[4] Genus / SALANSKY & Co., liberecké designové studio bratří Jana a Ondřeje Salanských, provokuje vizemi nejen skleněnými

Showroom SALANSKY
Bratři Jan a Ondřej Salanský

[5] Designportal.cz / Jan Salanský: baví mě experiment a náhoda

Související články[editovat | editovat zdroj]