Salad Fingers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Salad Fingers je surrealisticko-psychologický hororový kreslený seriál, vytvořený britským karikaturistou Davidem "Foyf" Firthem od července 2004, který získal internetovou popularitu v roce 2005. San Francisco Chronicle jej zařadil do "top 10" jevů popkulturních fenoménů. Filmová verze již dobře známého flashového příběhu je k dispozici na webu tvůrce, premiéra se konala v australském Sydney v roce 2007 na Underground filmovém festivalu v divadle Factory.

Shrnutí[editovat | editovat zdroj]

V tomto surrealistickém komiksu hlavní postava Salad Fingers obývá zpustlý, řídce osídlený postapokalyptistický svět, kde si libuje v dotýkání se různých textur a povrchů svými "salátovými prsty". Zajímají ho rezavé předměty (hlavně lžíce) a čerpá sílu z pocitu bolesti. Patrně si užívá setkávání s novými lidmi, i když ti nejčastější jsou jeho jen prostá zosobnění (například prstové loutky Hubert Cumberdale, Jeremy Fisher a Marjory Stewart-Baxter), která hlasově zastupuje. Strašidelná hudba v pozadí je melodie "Beware the Friendly Stranger" od Boards of Canada. Děsivá temná muzika na soundtracku, doprovázejících Saladův strach, je vlastně Davidova kytarová verze pozpátku a zpomaleně. Ostatní hudba zahrnutá v epizodách Salad Fingers zahrnuje práce připisované Brian Eno, Sigur Rós a Aphex Twin.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Salad Fingers[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou je plešatý, hrbatý humanoid se světle-zelenou kůží, bez známek nosu a uší. Jeho nejvýznamnější rys jsou jeho dlouhé, zvláštně tvarované prsty. Byly zdůrazněny v prvním dílu série, kde je zobrazen Salad Fingers vyjadřující potěšení z tření různých objektů, zejména zrezivělé lžíce a konvice. Salad Fingers zřejmě trpí psychózou a není schopen či ochoten rozlišovat mezi živými bytostmi a neživými objekty. Často mluví s různými inertními předměty (především prstové loutky a ve dvou případech lidské tělo). Obvykle přiřadí takovým předmětům vlastní jména a věří, že mohou komunikovat přímo s ním, někdy vyslovením jejich myšlenky. Žije sám v malé chatrči (obsahující, mimo jiné, troubu, ložnici, bezpečnostní skříňku, rádio, telefon a stůl) s číslem 22 na dveřích. Má talent v hraní na flétnu a mluví francouzsky. Naznačil, že pustý svět, ve kterém žije, je následek "velké války", konfliktu, který je zmíněn několikrát v průběhu epizod. Salad Fingers má různé návyky jako je pravidelné měření vzdálenosti mezi domem a stromem, ochutnávka nečistot a poslouchání rádia.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salad Fingers na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Fat-Pie.com - domácí stránka autora, která obsahuje i všechny díly seriálu.