Saint-Placide (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saint-Placide
Původní názevVaugirard
StátFrancie
MěstoPaříž, Montrouge a Bagneux
Vznik9. ledna 1910
Linky4
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Detail lampy u vstupu

Saint-Placide je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 4 v 6. obvodu v Paříži. Nachází se na křižovatce ulic Rue de Vaugirard, Rue de Rennes, Rue Notre-Dame-des-Champs a Rue du Regard.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 9. ledna 1910 jako součást úseku ChâteletRaspail.

Název[editovat | editovat zdroj]

Původní jméno stanice znělo Vaugirard podle názvu jedné z ulic. Aby nedocházelo k záměně se stanicí Vaugirard na tehdejší lince A (dnes linka 12), kterou provozovala konkurenční Compagnie Nord-Sud, byla 15. listopadu 1913 přejmenována do své současné podoby. Název nese podle ulice Rue Saint-Placide, která je pojmenována po sv. Placidovi, žákovi sv. Benedikta.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má jen jeden vchod na Rue de Rennes u domu č. 127. Vstup je jako jeden z mála vybaven původními vzácnými lampami typu Val d'Osne (na rozdíl od mnohem rozšířenějších lamp Dervaux). Stanice metra jimi byly vybavovány v letech 1909-1923, ale postupem doby byly nahrazeny, takže dnes se jich dochovalo jen málo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saint-Placide (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Porte de Clignancourt Metro v PařížiLinka 4 směr Bagneux – Lucie Aubrac
Saint-Sulpice Saint-Placide Montparnasse – Bienvenüe

Porte de ClignancourtSimplonMarcadet – PoissonniersChâteau RougeBarbès – RochechouartGare du NordGare de l'EstChâteau d'EauStrasbourg – Saint-DenisRéaumur – SébastopolÉtienne MarcelLes HallesChâteletCitéSaint-MichelOdéonSaint-Germain-des-PrésSaint-SulpiceSaint-PlacideMontparnasse – BienvenüeVavinRaspailDenfert-RochereauMouton-DuvernetAlésiaPorte d'OrléansMairie de MontrougeBarbaraBagneux – Lucie Aubrac