Vitry-sur-Seine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Francie obec

Poloha města v Île-de-France

Vitry-sur-Seine je město v jihovýchodní části metropolitní oblasti Paříže ve Francii v departmentu Val-de-Marne a regionu Île-de-France. Má 81 500 obyvatel a od centra Paříže je vzdálené 7,5 km.

Město je dnes hlavně obytnou a obchodně-průmyslovou oblastí Paříže a je zde řada sídlišť s velkým zastoupením přistěhovalců. Hlavními pamětihodnostmi města je gotický kostel Saint-Germain, muzeum moderního umění (2005) a několik parků. Město je partnerským městem českého Kladna.

Poloha

Město je rozloženo mezi řekou Seinou, kde byl významný přístav Port-a-l´Anglais, a návrším (le Plateau) směrem k sousední obci Villejuif. Hlavní ulice (Rue Stalingrad) sleduje starou římskou cestu do Itálie. Byla to oblast nejprve vinic, od 17. století fíkových sadů a později školek a zahradnictví. Ve svahu pahorku se také těžil stavební kámen, často v podzemních štolách. Počátkem 20. století měla obec asi 9 tisíc obyvatel. Dnes je prakticky celá plocha zastavěna, zčásti domky se zahradami, zčásti výškovými budovami, obchodními středisky a halami.

Ve městě je nádraží linky RER-C, po hlavní třídě jezdí mnoho autobusových linek, která zčásti navazují na linku metra číslo 7, jež končí v sousedním Villejuif.

Vitry, St-Germain Pohled z náměstí

Historie

Jméno Vitry pochází z latinského Victoriacum nebo Vitriacum, jež je doloženo od 10. století, a odvozuje se nejspíše od jména nějakého římského kolonisty, kteří zde zakládali vinice. Ve středověku se nazývalo Vitry u Paříže, od 17. století Vitry-sur-Seine. Roku 52 př. n. l. se zde odehrála bitva, kde římské vojsko porazilo Galy a mohlo pak dobýt i Paříž.

V raném novověku měl velký význam zdejší přístav, kde se také odehrála řada krvavých střetnutí. Pevnost Moulin de Saquet hrála významnou úlohu za války v roce 1870 a za Pařížské komuny. V nedávné minulosti došlo na sídlištích ve Vitry k několika bouřím, při nichž se zapalovala auta.

Soubor:Vitry Musée DSCN1780.JPG
Vitry, Muzeum MAC/VAL (2005)

Kostel Saint-Germain de Paris

Poměrně rozlehlý gotický trojlodní kostel (délka 48 m) s věncem kaplí a kamennou věží byl postaven ve 12. a 13. století a patří k nejkrásnějším v celé oblasti; od roku 1862 je národní památkou. Má krásnou gotickou klenbu, kamenné hlavice sloupů pocházejí ze 12. století a v kostele je několik náhrobků a obrazů ze 17. a 18. století. V letech 2001 - 2003 byla věž důkladně opravena.

Muzeum MAC/VAL

V listopadu 2005 bylo otevřeno nové muzeum současného umění s hezkou parkovou úpravou a zahradou, kde se pořádají různé kulturní události.

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vity-sur-Seine na francouzské Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vitry-sur-Seine ve Wikimedia Commons