Safar al-Hawalí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Safar al-Hawalí
Narození 1950 (67–68 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Safar al-Hawalí (Arabsky سفر بن عبدالرحمن الحوالي, nar. 1950) je saúdskoarabský islamistický teolog a politik žijící v Mekce.

Narodil se roku 1950 v městečku Hawala, které je situováno v chudém a hornatém kraji Asíru, a patří ke kmeni Ghamdí. Islámskou teologii studoval v Mekce na univerzitě Umm al-Qurá, kde roku 1986 složil závěrečnou státní zkoušku po obhajobě diplomové práce zaměřené proti laickosti, jejímž vedoucím byl známý radikální islamista Muhammad Qutb.

Safar al-Hawalí se stal jednou z hlavních postav „sahwy“, proudu islamismu spojujícího qutbistický směr s wahhábismem. Po roce 1985 se zřídil takzvanou „nedělní školu“, ve které kázal každou neděli po odpolední modlitbě. Jeho kázání se v islamistických kruzích šířila i na audiokazetách. Radikálně kritizoval saúdský režim, podle jeho názoru málo muslimského, a byl v devadesátých letech za nabádání ke vzpouře na čas uvězněn.

Na Západě je Hawalí znám jako podporovatel a podněcovatel islamistického terorismu a oblíbenec Usámy bin Ládina.[1] Ve svých fatwách al-Hawalí schvaloval i teroristické útoky z 11. září 2001.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fatwa Usamy bin Ladina z roku 1996
  2. OSN proti teroristickým fatwám, Middle East Transparent; MEMRI article about that petition, MEMRI; Militant Ideology Atlas, s. 344