Sadako Sasaki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Sadako Sasaki
Japonští školáci věnují každý rok papírové jeřáby památníku Sadako Sasakiové v Hirošimě
Japonští školáci věnují každý rok papírové jeřáby památníku Sadako Sasakiové v Hirošimě
Narození 7. ledna 1943
Hirošima
Úmrtí 25. října 1955 (ve věku 12 let)
Hirošima
Příčina úmrtí leukemie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sadako Sasakiová (japonsky: 佐々木 禎子, Sasaki Sadako, 7. ledna 1943 Hirošima25. října 1955) byla japonská dívka, která žila v Hirošimě v Japonsku. Byly jí dva roky, když dne 6. srpna 1945 byla svržena atomová bomba na Hirošimu. Bombardování přežila bez viditelného zranění a vyrůstala v silnou a zdravou dívku. Ve věku 11 let (9 let po svržení atomové bomby) náhle dostala závratě. Diagnóza zněla leukémie, nemoc způsobená ozářením z výbuchu atomové bomby. Sadako byla hospitalizována v únoru následujícího roku.

Nejlepší přítelkyně pověděla Sadako starou japonskou legendu, která říká, že každému, kdo složí tisíc papírových jeřábů (origami), se splní jedno přání. Sadako měla přání, aby se uzdravila. Posledních 14 měsíců svého života strávila v nemocnici a za tu dobu složila přes 1 300 papírových jeřábů. (Jiná verze tohoto příběhu říká, že se jí podařilo složit pouze 644 papírových jeřábů, a tak její přátelé pro ni složili ostatní, aby jich měla vysněných 1 000) [zdroj?]. Zemřela ve věku 12 let.

Po její smrti její přátelé a spolužáci, inspirováni její odvahou a vytrvalostí, vydali knihu publikující její dopisy. Pak odstartovali hnutí, požadující, aby byl jí a všem dětem zabitým atomovou bombou v Hirošimě postaven památník. Roku 1958 byla v Parku Míru v Hirošimě odhalena socha Sadako držící v rukou zlatého jeřába. Každý rok je k jejímu památníku posláno nespočet papírových jeřábů. Sadako se stala známým symbolem důsledků použití jaderných zbraní. Někdy bývá označována jako „japonská Anna Franková“. Sadako má také památník v Parku míru v Seattlu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]