Sabirabad (rajón)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sabirabad
Chybí zde svobodný obrázek
Sabirabad – znak
znak
Geografie
Azerbaijan-Sabirabad.png
Hlavní městoSabirabad
Souřadnice
Rozloha1 469,35 km²
Časové pásmo+4
Obyvatelstvo
Počet obyvatel176 685
Hustota zalidněníParametr "hustota" (nyní s hodnotou "119") šablony "Infobox - region" je zastaralý. Více informací po kliknutí.119 obyv./km²
Jazykázerbájdžánština
Národnostní složeníÁzerbájdžánci
Náboženstvíislám
Správa regionu
Nadřazený celekÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Druh celkurajón
Vznik1930
GuvernérSirageddin Najaf oglu Jabbarov
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2AZ-SAB
Telefonní předvolba143
Označení vozidel54
Internetová doménahttp://www.sabirabad-ih.gov.az/
Oficiální webwww.sabirabad-ih.gov.az
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okres Sabirabad (Ázerbájdžánština: Sabirabad Rayonu) je jedním z 66 okresů z Ázerbájdžánu. Nachází se ve středu země a patří do Aranského hospodářského regionu. Okres hraničí s okresy Saatly, Imishli, Kurdamir, Hajigabul, Salyan, Bilasuvar a město Širvan. Jeho hlavním a největším městem je Sabirabad. V roce 2020 měl okres 178 800 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast Sabirabad je bohatá na starověké památky a osady. V důsledku vykopávek v okrese byly v Surře, Džavádu, Abdulyanu, Garatepe, Guruzmě, Garagashilu, Bulagli, Zanganě a Galagayinu nalezeny starobylé pohřebiště i osady, které patří do 4. století př. n. l. Materiály, které byly nalezeny v místě vesnice „Shahargah“, ukazují, že starověké nálezy patří do 11. – 12. století. Historicky některé národy zaútočily na Mughanské země známé jako „Khaver Zemin“, „země Guneshli“. Všechny tyto tlaky však byly překonány. Od té doby byl „Khaver Zamin“ nahrazen Galagayinem. V současné době má čtvrť Sabirabad vesnici Galagayin.

Největší vesnicí v okrese je Javad, který byl historickým městem a centrem Javad Khanate. Javad se stal součástí Quba Khanate v roce 1768. Když se Ázerbájdžán stal součástí Ruska, bylo v Javadu usazeno několik Rusů. Okres byl pojmenován Petropavlovka v roce 1988.

Okres Sabirabad byl vytvořen 8. srpna 1930. Dne 7. října 1931 byla Petropavlovka dekretem ázerbájdžánského ústředního výkonného výboru přejmenována podle satirického básníka M. A. Sabira, 25. května 1943 se okres Saatli stal součástí Sabirabadu. Čtvrť Saatli byla připojena k Sabirabadu od 4. ledna 1963 do 14. ledna 1965. 7. listopadu 1952 a od 4. prosince 1959 se okres nazývá Sabirabad.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Okres se nachází na jihu roviny Mugan, hraničí s těmito okresy: na severu Kurdamir v délce 30 km, na severozápadě Shamakhi v délce 5 km, na jihu Shirvan město v délce 24 km, na jihozápadu Saryan v délce 48 km, na jihu Bilasuvar v délce 18 km, na východě Saatly na východě v délce 136 km a Imishli v délce 8 km. Vzdálenost od severu k jihu okresu Sabirabad je 66 km, od východu na západ 24 km. Část území okresu je na pravém pobřeží řeky Kura, v Shirvanské pláni.

Nízko položená oblast je závislá na kanálech a přehradách, jejichž poškození v průběhu roku 2010 způsobilo, že vody z jezera Sarisu zaplavily několik vesnic v regionu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sabirabad District na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]