Sabirabad (rajón)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sabirabad
Geografie
Hlavní městoSabirabad
Souřadnice
Rozloha1 470 km²
Časové pásmo+4
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel178 800 (2020)
Hustota zalidnění121,6 obyv./km²
Jazykázerbájdžánština
Národnostní složeníÁzerbájdžánci
Náboženstvíislám
Správa regionu
StátÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Nadřazený celekÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán
Druh celkurajón
Vznik8. srpna 1930
GuvernérSirageddin Najaf oglu Jabbarov
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2AZ-SAB
Telefonní předvolba143
Označení vozidel54
Oficiální webwww.sabirabad-ih.gov.az
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okres Sabirabad (ázerbájdžánsky: Sabirabad Rayonu) je jedním z 66 rajónů Ázerbájdžánu. Nachází se ve středu země a patří do Aranského hospodářského regionu. Okres hraničí s okresy Saatly, Imishli, Kurdamir, Hajigabul, Salyan, Bilasuvar a samosprávním územím města Širvan. Jeho hlavním a největším městem je Sabirabad. V roce 2020 měl okres 178 800 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast Sabirabad je bohatá na starověké památky a osady. Díky vykopávkám provedeným v Surře, Džavádu, Abdulyanu, Garatepe, Guruzmě, Garagashilu, Bulagli, Zanganě a Galagayinu bylo nalezeno starobylé pohřebiště i osady, které se datují do 4. století př. n. l. Materiály, které byly nalezeny v místě vesnice Shahargah ukazují, že starověké nálezy patří do 11.–12. století. Historicky některé národy zaútočily na Mughanské země tehdy známé jako „Khaver Zemin“ nebo „země Guneshli“. Všechny pokusy však byly zastaveny. Od té doby byl název „Khaver Zamin“ nahrazen názvem Galagayinem. Historie se do současné doby promítá v názvu vesnice Galagayin, která se na území rajónu Sabirabad nachází.

Největší vesnicí v okrese je Džavád, který byl v historii centrem Džavádského chanátu. Džavád se stal součástí Gubského chanátu v roce 1768. Když se Ázerbájdžán stal součástí Ruska, bylo v Džavádu usazeno několik Rusů. Rajón byl pojmenován Petropavlovka v roce 1988.

Rajón Sabirabad byl vytvořen 8. srpna 1930. Dne 7. října 1931 byla Petropavlovka dekretem ázerbájdžánského ústředního výkonného výboru přejmenována podle satirického básníka M. A. Sabira, 25. května 1943 se rajón Saatli stal součástí Sabirabadu. Rajón Saatli byl připojen k Sabirabadu od 4. ledna 1963 do 14. ledna 1965. Město Sabirabad zíksalo statut města 7. listopadu 1952 a od 4. prosince 1959 nese rajón název Sabirabad.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Rajón se nachází na jihu roviny Mugan, na severu hraničí 30 km s rajónem Kurdamir, na severozápadě 5 km s rajónem Shamakhi, na jihu 24 km s městem Shirvan a 18 km s rajónem Bilasuvar, na jihozápadě 48 km se rajónem Saryan, na východě 136 km s rajónem Saatly a 8 km s rajónem Imishli. Vzdálenost ze severu na jih má rajón Sabirabad 66 km, z východu na západ 24 km. Část území rajónu se rozkládá na pravém břehu řeky Kury, v Şirvanské pláni.

Nízko položená oblast je závislá na kanálech a přehradách. Jejich poškození v průběhu roku 2010 způsobilo záplavy, vody z jezera Sarisu zaplavily několik vesnic v regionu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sabirabad District na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]