Saarbrücken

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox sídla světa Saarbrücken je hlavní a největší město německé spolkové země Sársko. Je to univerzitní město a politické, hospodářské a kulturní centrum Sárska, jehož je jediným velkým městem. Počet obyvatel je 179 000.

Město bývalo průmyslovým a dopravním centrem oblasti ležící na velké uhelné pánvi. Byly zde továrny produkující železo a ocel, cukr, pivo, optické přístroje, stroje a stavební materiál. Ale v posledních desetiletích průmyslový význam města upadal, protože německé společnosti začaly kupovat levnější uhlí ze zahraničí.

Mezi historické památky města patří kamenný most přes řeku Saar (1546), gotický kostel St. Arnual, hrad z 18. století Saarbrücker Schloss a stará část města, St. Johanner Markt. V roce 1815 získali vládu nad městem Prusové, ve dvacátém století byla část oblasti dvakrát pod vládou Francie (1919-1935 a 1945-1957).

Historie

Římská říše

Sársko bylo včleněno do Římské říše v 1. století př.n.l. Později se dostalo pod nadvládu Franků. V roce 925 se stalo součástí Svaté říše římské, ale silný vliv Francie stále přetrvával.

Středověk

Od roku 1381 do roku 1793 zde vládla dynastie Nassau-Saarbrücken. V 16. století se tato oblast dostala pod Francouzskou nadvládu a v 80. letech tohot století byla připojena k Francii. V roce 1697 se Francie vzdala nadvlády, ale v letech 1793 - 1815 opět převzala kontrolu na regionem.

19. století

Roku 1815 se velká část Sárska stala součástí Pruska. V průběhu 19. století byly objeveny uhelné a železné doly.

20. století

Na základě Versailleské smlouvy (1919) získala Francie Sárské uhelné doly na dobu 15 let. Na konci tohoto období bylo volbou rozhodnuto, že se oblast připojí zpět k Německu.

Památky

Ludwigskirche

Tento protestantský barokní kostel stojí ve staré části Saarbrückenu. Společně s přilehlým náměstím (Ludwigsplatz) tvoří unikátní barokní celek.

Stavbu zahájil Wilhelm Heinrich. Po jeho smrti byla stavba dočasně přerušena z důvodů chybějících financí a dluhů. Stavbu dokončil jeho syn Ludwig. Kostel byl slavnostně otevřen 25. srpna 1775. Během druhé světové války (5. října 1944) byl kostel kompletně zničen, ale v krátké době byl zrekonstruován a získal svou původní podobu.

Náměstí, přiléhající ke kostelu, navrhl Friedrich Joachym Stengel. Stavba probíhala v letech 17621765.

Saarlandská univerzita

Univerzita byla založena v roce 1948 ve spolupráci s Francií. Hlavní univerzitní kampus je umístěn v Saarbrückenu. Lékařská fakulta a univerzitní nemocnice jsou v Homburgu. Univerzita je dvojjazyčná, výuka je vedena v němčině a francouzštině.

Region

V okolí Saarbrückenu se nacházejí města Trevír, Lucemburk, Nancy, Mety, Karlsruhe a Mannheim. Mezi Saarbrückenem a francouzským městem Sarreguemines jezdí tramvajová linka. Přímé spojení existuje i k Völklingenu.

Fotogalerie

Partnerská města

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Saarbrücken ve Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - Německo

Šablona:Geo