Saadanius hijazensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSaadanius hijazensis
alternativní popis obrázku chybí
Saadanius hijazensis
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Odděleníúzkonosí (Catarrhini)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
PodřádHaplorhini
NadčeleďSaadanioidea
Zalmout et al., 2010
ČeleďSaadaniidae
Zalmout et al., 2010
RodSaadanius
Zalmout et al., 2010
Binomické jméno
Saadanius hijazensis
Zalmout et al., 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saadanius hijazensis je vyhynulý druh vyšších primátů z období oligocénu. Zatím je znám pouze jeden druh, Saadanius hijazensis, identifikovaný podle jediného nálezu obličejové části lebky z doby před 29 – 28 miliony let. Nález byl zachycen v roce 2009 v západní části Saúdské Arábie, blízko Mekky. Paleontolog Iyad Zalmout jej objevil zcela náhodou při pátrání po fosiliích velryb a dinosaurů.

Vzhledem k nedostatku kosterního materiálu jsou mnohé závěry dosud předběžné. Lze předpokládat, že se jednalo o primáta, pohybujícího se po všech čtyřech v korunách stromů, podobně jako příbuzné druhy. Byl ale v porovnání s ostatními soudobými primáty značně velký, mohl mít i 15 - 20 kg, přibližně jako dnešní giboni (např. siamang).

Lebka primáta Saadanijus hijazensis

Na nalezené lebce lze pozorovat zajímavou směs primitivních a pokročilých znaků. Podle všeho patřil Saadanius mezi úzkonosé a stál velmi blízko oddělení nadčeledi Hominoidea, tedy velmi blízko posledního společného předka kočkodanovitých a lidoopů. Poslednímu společnému předku všech úzkonosých je mnohem blíže než Aegyptopithecus, který žil o něco dříve v okolí Fajjúmu v Egyptě. Saadanius postrádal dutiny, typické pro současné úzkonosé, ale zároveň měl na rozdíl od Aegyptopitheka plně vytvořenou bubínkovou kost (os ectotympanicum). Právě to jej staví velmi blízko k moderním úzkonosým opicím a lidoopům. Další nálezy tohoto druhu by mohly významně přispět ke znalostem o evoluci úzkonosých opic i nadčeledi Hominoidea.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

ZALMOUT, I. S., et al. New Oligocene primate from Saudi Arabia and the divergence of apes and Old World monkeys. Nature. Červenec 2010, roč. 466, čís. 7304, s. 360–364. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]