Saíd bin Sultán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Saíd bin Sultán
Portrét
Narození 5. června 1791
Maskat
Úmrtí 19. října 1856 (ve věku 65 let)
Maskat
Pohřben Zanzibar
Potomci Majid bin Saíd, Barghaš bin Saíd, Kalífa bin Saíd, Thuwajní bin Saíd, Turki bin Saíd, Emily Rueteová a Ali bin Saíd
Otec Sultan bin Ahmad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saíd bin Sultán (arabsky سعيد بن سلطان‎, Sa‘id bin Sulṭān) (5. červen 179719. říjen 1856) byl vládcem sultanátu Maskat a Omán od 20. listopadu 1804 do 4. června 1856. Po smrti svého otce Sultána bin Ahmada v roce 1804 se spolu s bratrem Salimem stal spoluvládcem země. Dne 14. září 1806 Saíd bratra Salima sesadil. Během života zplodil 36 potomků.

Roku 1837 požádal Saíd o pomoc šejka Isu bin Tarifa při dobývání města Mombasa v Keni. Pevnost Fort Jesus v Mombase byla po dobytí pojmenována právě po tomto šejkovi (Jesus je arabsky Isa)[1].

V roce 1840 přesunul hlavní město z Maskatu v Ománu do Stone Townu, též známému jako Zanzibar. Po Saídově smrti roku 1856 se jeho třetí syn Thuwaini bin Saíd stal sultánem Maskatu a Ománu, zatímco Saídův šestý syn Majid bin Saíd se chopil moci v Zanzibaru. Ten v roce 1840 vyslal loď do Spojených států amerických, ve snaze o navázání obchodních vztahů.

Dnes vlastní Národní muzeum Ománu četnou sbírku stříbrných předmětů spolu s dalším vlastnictvím, dříve náležejícímu Saídovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Said bin Sultan, Sultan of Muscat and Oman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]