STAR – Science and Technology Advanced Region

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
STAR – Science and Technology Advanced Region
Vznik1. června 2015
Právní formaústav
SídloPražská 636, Dolní Břežany, 252 41, Česko
Oficiální webwww.star-cluster.cz
IČO04128371 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

STAR (Science and Technology Advanced Region) je neziskový, vědecko-technologický klastr, tvořený silnou komunitou výzkumných organizací, firem, investorů a nadšených patriotů žijících a působících na území, zahrnující obce Dolní Břežany[1], Vestec a Zlatníky – Hodkovice. Jedná se o tzv. inovační ekosystém, jenž patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám Evropské unie (průměrný růst HDP v období 2006–2017 byl v ČR 2,3 %, v EU 28 jen 1,2 %[2]). STAR byl v roce 2016 zvolen agenturou CzechInvest Investičně atraktivním regionem[3]. Členy Správní rady a Poradního výboru STAR jsou např. Ing. Dana Drábová, prof. Václav Pačes, Radek Špicar nebo prof. Pavel Martásek.

V Dolních Břežanech sídlí laserová vědecká centra ELI Beamlines a HiLASE

Posláním STAR klastru je pomoci etablovat region na mezinárodní výzkumné a inovační mapě. STAR staví své hodnoty na otevřenosti, strategické spolupráci všech zapojených partnerů a ambici být výzkumným a inovačním lídrem v oblasti fotoniky, biotechnologií a pokročilých materiálů. STAR klastr je průkopníkem mezi mikroregionálními iniciativami budujícími inovační ekosystém ve střední Evropě a vytváří lepší prostředí pro vědu, inovativní technologické firmy a kvalitní život obyvatel.

Koncentrace VaV expertízy[editovat | editovat zdroj]

BIOCEV - Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy ve Vestci

Ve STAR regionu jsou usídlena tři špičková výzkumná centra nadnárodního významu: ELI Beamlines[4], HiLASE[5], BIOCEV[6] – tvoří je celkem 7 ústavů AV ČR (Fyzikální ústav, Ústav molekulární genetiky, Biotechnologický ústav, Mikrobiologický ústav, Fyziologický ústav, Ústav experimentální medicíny a Ústav makromolekulární chemie), Přírodovědecká fakulta a 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

ELI Beamlines, nejsilnější vědecký laserový systém na světě

Základní i aplikovaný výzkum ve výzkumných organizacích v regionu STAR je v řadě oblastí na evropské nebo i globální špičce. Navíc je zaměřen na oblasti, které patří (např. dle OECD – The Next Production Revolution, 2017) mezi prioritní oblasti VaV, které jsou silně poptávané pro budoucí rozvoj ekonomiky a průmyslu v nejvyspělejších zemích světa – v USA, Británii či Japonsku patří mezi tyto priority (definované firmami na inovační špičce) pokročilé materiály, regenerativní medicína[7], biomedicína, advanced manufacturing, integrovaná fotonika, laserové obrábění[8]. A to jsou oblasti se silnou lokální expertízou v regionu STAR

Ve výzkumných organizacích ve STAR regionu pracuje téměř 1 000 lidí = tzn. 35 % veřejných kapacit VaV ve Středočeském kraji[9] je koncentrováno ve STAR.

Výzkumná expertíza ve STAR regionu pokrývá tři ze šesti stěžejních technologických oblastí – tzv. Key enabling technologies (KETs)[10].Tato lokálně koncentrovaná expertíza má přesah a možné použití v řadě aplikačních a průmyslových oborů. Vlastností KETs je jejich široký potenciál disruptivně měnit a přispívat k růstu mnoha ekonomických odvětví a vytvářet zcela nová. Proto je velký potenciál tuto znalostní bázi regionu využít ve prospěch inovací a růstu ve firmách, což může regionu STAR přinést značné bohatství v podobě soukromých investic do výzkumu i do firem a potažmo vzniku nových vysoce kvalitních pracovních míst.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]